GRY
 
 

Czy smoczek może utrudniać karmienie piersią?

Niektóre noworodki i niemowlęta mają tak silną potrzebę ssania, że ssanie piersi podczas karmienia im nie wystarcza - najchętniej wisiałyby na niej cały czas. Rozwiązaniem problemu wydaje się smoczek uspokajacz. Tylko czy nie zaburzy on karmienia piersią? Wyjaśnia doradca laktacyjny Joanna Kiełbasińska, współpracująca z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”.

Smoczek i karmienie piersią
fot. Fotolia
Smoczek uspokajacz jest nadal jednym z najbardziej kontrowersyjnych gadżetów, jakie kiedykolwiek wymyślono dla noworodków i niemowląt. I to nie tylko wśród położnych, neurologopedów czy fizjoterapeutów, ale równie wśród... samych mam. Czy można (warto) podawać go malutkiemu dziecku?

Czy podanie smoczka może częściowo zaspokoić głód u dziecka?

Według standardów opieki okołoporodowej położna nie powinna polecać smoczka uspokajacza co najmniej do ukończenia przez dziecko 4. tygodnia życia właśnie ze względu na możliwy niekorzystny jego wpływ na karmienie piersią. W pierwszych tygodniach życia, gdy u dziecka objawem głodu jest m.in. pobudzony odruch ssania i szukania, podanie smoczka powoduje częściowe jego zaspokajanie.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

Po co dziecku odruch ssania i szukania?

Natura wymyśliła odruch ssania i szukania, aby dziecko było przystawiane do piersi według potrzeb, czyli tak często, jak ono i jego mama tego potrzebują. Wpływa to także na stymulację i stabilizację laktacji na odpowiednim dla dziecka poziomie. Większość mam po narodzinach dziecka przechodzi przez okres nazwany potocznie „wiszeniem na piersi”, który dość szybko się jednak kończy i sytuacja się stabilizuje.

Czy karmiąc piersią można podać dziecku smoczek uspokajacz?

Ostateczna decyzja dotycząca podania niemowlęciu karmionemu piersią smoczka uspokajacza zawsze należy do mamy. Warto wziąć pod uwagę wiek dziecka - bezpieczniejsze jest podanie smoczka niemowlakowi, który umie już dobrze ssać pierś, niż np. dwudniowemu noworodkowi. Warto także zaobserwować, czy podanie dziecku smoczka nie powoduje, że ma ono mniejszą chęć na karmienia (rzadziej się dopomina o pierś), bo być może ssanie smoczka powoduje u niego częściowe zaspokojenie głodu. 

Zobacz też: Czy myć brodawki po każdym karmieni? Radzi doradca laktacyjny
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!