jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią
fot. Adobe Stock

Smoczek a karmienie niemowlaka piersią: o tych zasadach pamiętaj!

Niektóre noworodki i niemowlęta mają tak silną potrzebę ssania, że ssanie piersi podczas karmienia im nie wystarcza - najchętniej wisiałyby na niej cały czas. Rozwiązaniem problemu wydaje się smoczek uspokajacz. Tylko czy nie zaburzy on karmienia piersią? Wyjaśnia doradca laktacyjny Joanna Kiełbasińska, współpracująca z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”.
Aleksandra Sobieraj
jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią
fot. Adobe Stock
Smoczek uspokajacz jest nadal jednym z najbardziej kontrowersyjnych gadżetów, jakie kiedykolwiek wymyślono dla noworodków i niemowląt. I to nie tylko wśród położnych, neurologopedów czy fizjoterapeutów, ale równie wśród... samych mam. Czy można (warto) podawać go malutkiemu dziecku?

Czy karmionemu piersią noworodkowi można dać smoczek?

Jest wielu przeciwników podawania smoczka noworodkom karmionym piersią. Do niedawna sądzono, że jeśli niemowlę ssie smoczek może to wpłynąć niekorzystnie na jego technikę ssania piersi oraz na długość trwania karmienia naturalnego. Naukowcy dokonali jednak dokładnej metaanalizy badań naukowych i doszli do wniosku, że jeśli smoczek-uspokajacz został podany noworodkowi już po ustabilizowaniu się laktacji i wypracowaniu efektywnej techniki ssania:
  • nie zaburza rytmu karmień,
  • nie zaburza techniki ssania piersi,
  • nie skraca ogólnego czasu karmienia piersią


  Natura wymyśliła odruch ssania i szukania, aby dziecko było przystawiane do piersi według potrzeb, czyli tak często, jak ono i jego mama tego potrzebują. Wpływa to także na stymulację i stabilizację laktacji na odpowiednim dla dziecka poziomie. Większość mam po narodzinach dziecka przechodzi przez okres nazwany potocznie „wiszeniem na piersi”, który dość szybko się jednak kończy i sytuacja się stabilizuje.To jednak najczęściej w tym momencie pojawia pokusa podania noworodkowi smoczka.

Jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko potrzebuje smoczka, nie bój się mu go podać, jeśli nie masz problemów z karmieniem piersią. Oprócz tego, że jest to sprawdzony sposób na płacz noworodka oraz na wspomnianą już potrzebę ssania, smoczek przydaje się też, kiedy chcesz uśpić niemowlę. Zanim jednak podasz maluchowi smoczek, poznaj ważne zasady, by nie wpłynęło to negatywnie na karmienie piersią.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Kiedy smoczek dla noworodka karmionego piersią?

W pierwszych tygodniach życia, gdy u dziecka objawem głodu jest m.in. pobudzony odruch ssania i szukania, podanie smoczka noworodkowi powoduje częściowe jego zaspokajanie. Według standardów opieki okołoporodowej położna nie powinna polecać smoczka uspokajacza co najmniej do ukończenia przez dziecko 4. tygodnia życia lub do momentu unormowania się laktacji właśnie ze względu na możliwy niekorzystny jego wpływ na karmienie piersią.

Smoczek dla noworodka - sprawdź opinie
  Ostateczna decyzja dotycząca podania smoczka niemowlęciu karmionemu piersią zawsze należy do mamy. Warto wziąć pod uwagę wiek dziecka - bezpieczniejsze jest podanie smoczka niemowlakowi, który umie już dobrze ssać pierś, niż np. dwudniowemu noworodkowi. Warto także zaobserwować, czy podanie dziecku smoczka nie powoduje, że ma ono mniejszą chęć na karmienia (rzadziej się dopomina o pierś), bo być może ssanie smoczka powoduje u niego częściowe zaspokojenie głodu.

Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią?

Wybierając smoczek dla niemowlęcia karmionego naturalnie, najlepiej sięgnąć po smoczek anatomiczny - jego końcówka ma kształt przypominający sutek mamy: gumka jest spłaszczona od dołu i wypukła od góry. Taki smoczek rozciąga się od dołu jak sutek mamy i wymusza odpowiednie ułożenie języka. Pamiętaj, żeby wybrać odpowiedni rozmiar smoczka - dopasowane są do wieku dziecka.

  [content:8_1685,0_21630,8_1182,1_3297:GALGallery]

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy