Sterydy wziewne: czy jest się czego bać? Dr Feleszko tłumaczy [WIDEO]

W leczeniu alergii wziewnej używa się sterydów, także u małych dzieci. To powoduje niepokój u rodziców, którzy obawiają się skutków ubocznych leczenia sterydami. Czy słusznie? Zobacz, co mówi dr Wojciech Feleszko.

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

- Gorąco zachęcam Państwa do tego, żeby nie bać się sterydów – przekonywał dr Wojciech Feleszko, pulmonolog i pediatra, podczas konferencji dotyczącej alergii, zorganizowanej przez Philips Polska. - W powszechnym mniemaniu pokutuje mit, który powstał kilkadziesiąt lat temu, kiedy to w leczeniu wielu chorób stosowano bardzo wysokie dawki sterydów w tabletkach lub zastrzyka. Były to sterydy działające ogólnoustrojowo i  miały wiele działań niepożądanych.

Skutki uboczne sterydów

Nowoczesne leki sterydowe docierają tylko w miejsce podania, np. tylko na śluzówkę albo tylko na skórę. Sterydowe leki na alergię są podawane w bardzo małych dawkach. - Dla porównania: dawki w ogólnoustrojowym leczeniu sterydami były miligramowe, np. 10-20 mg, a jeżeli podajemy sterydy na śluzówkę, np. nosa, to podajemy je w dawce 50 mikrogramów, sterydy w leczeniu astmy to np. 100-500 mikrogramów, czyli są to dawki tysiąckrotnie mniejsze niż stosowane w przeszłości – wyjaśnia dr Feleszko. Nowoczesne sterydy działają tylko w miejscu, w którym są podane i w zasadzie nie mają działań systemowych (ogólnoustrojowych). Trzeba jednak pamiętać, aby po podaniu dziecku sterydów wziewnych doustnie, przemyć mu jamę ustną w ramach profilaktyki grzybicy.

Jak jeszcze można leczyć alergię u dziecka?

Strategią w leczeniu alergii jest unikanie alergenów, czyli nie tylko podajemy leki na alergię, co jest głównym i najbardziej skutecznym sposobem na alergię, ale staramy się również zmniejszyć ekspozycję na alergeny. Dotyczy to także alergii krzyżowej.

Unikanie alergenów jest bardzo trudne w przypadku alergii na kurz, ponieważ roztocza kurzu domowego są wszędzie. W ramach strategii wspomagających leczenie alergii można sprzątać, wietrzyć pomieszczenia i pościel, mrozić pluszowe zabawki, korzystać z oczyszczaczy powietrza, odkurzać pomieszczenia, używać filtrów hepa, żeby oczyścić mieszkanie z alergenów sezonowych.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy