Skutki uboczne sterydów u dzieci – czy jest się czego bać? [WIDEO]

Obecnie stosowane dawki sterydów są nieporównywalnie mniejsze od tych, jakich używano niegdyś. Dlatego współczesne leki sterydowe, zwłaszcza wziewne, bardzo rzadko wywołują skutki uboczne u dzieci i dorosłych - zapewnia dr Wojciech Feleszko, pulmonolog i pediatra.

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

– Nowoczesne leki sterydowe docierają tylko w miejsce podania, np. tylko na śluzówkę albo tylko na skórę. Sterydy na alergię są podawane w bardzo małych dawkach – mówi dr Wojciech Feleszko, pulmonolog i pediatra. Choć potencjalne skutki uboczne sterydów mogą niepokoić, to w praktyce zdarzają się rzadko.

Leczenie dzieci sterydami – skutki uboczne

Przy prawidłowym stosowaniu sterydów ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest niewielkie. Dlatego tak ważne jest, aby przyjmować leki sterydowe zgodnie z zaleceniami lekarza. Najmniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych niesie ze sobą przyjmowanie sterydów wziewnych. Są one uznawane za bezpieczne nawet dla dzieci i kobiet w ciąży.

Wystąpienie i nasilenie skutków ubocznych sterydów zależy w dużej mierze od dawki leku, jego rodzaju i siły działania. Wśród działań niepożądanych wymienia się:
 • uczucie zmęczenia, osłabienia,
 • problemy żołądkowo-jelitowe,
 • zaburzenia głosu i chrypę,
 • problemy ze skórą (np. rozstępy, trądzik),
 • zahamowanie wzrostu,
 • upośledzenie wchłaniania wapnia (zwiększenie ryzyka złamań kości),
 • kandydozę, czyli grzybicę jamy ustnej,
 • paradoksalny skurcz oskrzeli, wymagający pilnej konsultacji z lekarzem.

Sterydy są bezpieczne dla dzieci

Zatem czy jest się czego bać? Dr Wojciech Feleszko, pulmonolog i pediatra przekonuje, że nie. - Gorąco zachęcam państwa do tego, żeby nie bać się sterydów. W powszechnym mniemaniu pokutuje mit, który powstał kilkadziesiąt lat temu, kiedy to w leczeniu wielu chorób stosowano bardzo wysokie dawki sterydów w tabletkach lub zastrzykach. Były to sterydy działające ogólnoustrojowo i miały wiele działań niepożądanych.

- Dla porównania: dawki w ogólnoustrojowym leczeniu sterydami były miligramowe, np. 10-20 mg, a jeżeli podajemy sterydy na śluzówkę, np. nosa, to podajemy je w dawce 50 mikrogramów, sterydy w leczeniu astmy to np. 100-500 mikrogramów, czyli są to dawki tysiąckrotnie mniejsze niż stosowane w przeszłości – wyjaśnia dr Feleszko. Nowoczesne sterydy działają tylko w miejscu, w którym są podane i w zasadzie nie mają działań systemowych (ogólnoustrojowych). Trzeba jednak pamiętać, aby po podaniu dziecku sterydów wziewnych doustnie, przemyć mu jamę ustną w ramach profilaktyki grzybicy.

Warto zapamiętać: leczenie sterydami u dzieci JEST BEZPIECZNE!

Działanie sterydów

Leki sterydowe zawierają syntetyczną pochodną hormonów kory nadnerczy. Stosuje się je w chorobach układu oddechowego, np. w astmie, w schorzeniach skóry – przy wysypkach, egzemach, wypryskach i atopowym zapaleniu skóry.

Działanie sterydów:
 • immunosupresyjne (zmniejszające odporność),
 • przeciwzapalne,
 • przeciwalergiczne. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy