kobieta, tabletki
fot. Panthermedia

Czy wierzyć reklamom, że suplementy diety odchudzają?

Do wakacji coraz bliżej, a brzuch niezmiennie sterczy? Jeśli sądzisz, że rozwiązaniem problemu nadwagi będzie zakup kolejnej herbatki czy tabletek na odchudzanie, możesz być w GRUBYM błędzie...
kobieta, tabletki
fot. Panthermedia

Szukasz cudownego środka, który pozwoli ci schudnąć bez wyrzeczeń? Cóż, my też... Tymczasem lekarze i dietetycy są zgodni: żaden suplement stosowany bez towarzystwa dobrych nawyków nie jest w stanie odchudzić. A w połączeniu z niskoenergetyczną dietą i aktywnością fizyczną może najwyżej wspomóc (również psychicznie) proces utraty wagi.
Spośród składników suplementów „na odchudzanie” udowodnione skuteczne działanie na nasze ciało mają trzy:

  • CLA, czyli skoniugowany kwas linolowy o udowodnionym działaniu zmniejszającym ilość tkanki tłuszczowej.
  • Chrom, korzystny dla osób, które lubią słodycze, bo zmniejszający łaknienie na słodycze, co ułatwia stosowanie się do zasad zdrowego żywienia.
  • Błonnik pokarmowy (wypełniacz żołądka), pęczniejąc w żołądku, rozszerza jego ściany i daje poczucie sytości.

Jak donosi portal Rynekzdrowia.pl, na rynku aptecznym suplementów diety w 2012 r. nastąpiło wyhamowanie sprzedaży w porównaniu z 2010 i 2011 r. Specjalistom rynku trudno jednoznacznie wskazać na przyczyny takiego stanu rzeczy, ale takie dane podaje w tegorocznym raporcie PharmaExpert. Nie oznacza to jednak, że Polacy rezygnują z odchudzania za pomocą suplementów diety. Sprzedaż środków na odchudzanie jest wciąż wysoka.

Po co chudnąć?


Ubytek wagi jest zdaniem specjalistów tylko produktem ubocznym trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Najważniejszym celem każdej otyłej osoby powinna być próba redukcji ryzyka chorób serca i cukrzycy.  
Redakcja poleca: Jakich składników odżywczych potrzebujemy w codziennej diecie?
Posłuchaj, jakie badania trzeba wykonać, by dowiedzieć się jakich składników odżywczych potrzebuje nasz organizm.

Co naprawdę odchudzi?

  • Ruch. Już cztery półgodzinne treningi w tygodniu (szybki marsz, bieganie, pływanie itp.) sprawiają, że organizm zaczyna inaczej funkcjonować.
  • Wykupienie rozpisanej przez specjalistę diety - nic tak nie motywuje do wysiłku jak świadomość własnych wydanych pieniędzy. Dlatego warto wypróbować opcję zakupu diety i jej skrupulatnego przestrzegania.
  • Nawiązanie współpracy z dietetyczką. Czasami jedna wizyta u dietetyka czy psychodietetyka sprawia, że budzą się w nas pokłady silnej woli, o jakich nie mieliśmy pojęcia.
  • Rozsądne odżywianie: 5 posiłków dziennie, głównie składających się z warzyw, pełnoziarnistych ryżu lub makaronu i ryb lub chudego mięsa, owoce oraz minimum 2 litry wody mineralnej średniozmineralizowanej.

Ogólnodostępne preparaty wspomagające odchudzanie nie zaszkodzą, ale na pewno nie zastąpią dobrze skomponowanej diety i aktywności ruchowej.

Polecamy też: Dieta na płaski brzuch - przepisy!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy