GRY

Dr Grzesiowski: „niemowlę z rotawirusem ląduje w szpitalu”

Rotawirusy to najczęstsza przyczyna groźnej biegunki u niemowląt, która może prowadzić do odwodnienia. Szczepienie chroni prawie w 100% przed ciężkimi postaciami biegunki rotawirusowej, czyli takimi, które wymagają hospitalizacji.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
dziecko chore na grypę żołądkową
fot. Fotolia/ oprac. JM
SPIS TREŚCI: Wymioty, biegunka często prowadząca do odwodnienia: tak zwykle objawia się infekcja rotawirusami. W przypadku niemowląt biegunka często kończy się pobytem w szpitalu.

Wśród dzieci do 5. roku życia każde co najmniej raz było zakażone rotawirusami. Im młodsze dziecko, tym biegunka jest dla niego bardziej niebezpieczna. Jeśli silną biegunkę ma dziecko w pierwszym półroczu życia, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Co to są rotawirusy?

Rotawirusy to wirusy, które kształtem przypominają koło. Zidentyfikowano siedem głównych grup, z czego trzy (A, B i C) są zaraźliwe dla ludzi. Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci, która z kolei jest najczęstszym powodem konieczności pobytu dziecka w szpitalu.

Jak dochodzi do zakażenia rotawirusami?

Do zakażenia rotawirusami najczęściej dochodzi drogą kropelkową. Rotawirusy z jamy ustnej i nosa dostają się do jelita cienkiego, gdzie przyczepiają się do komórek nabłonka, namnażają i produkują toksyny.

Jakie są objawy infekcji rotawirusowej u dziecka?

Objawy infekcji rotawirusowej to zwykle gorączka lub stan podgorączkowy, wymioty, biegunka, brak chęci do jedzenia. Biegunce mogą towarzyszyć bóle brzucha, a czasem także katar i kaszel.

Jakie mogą być powikłania infekcji rotawirusowej?

Jeśli dziecko wymiotuje i ma biegunkę, traci duże ilości wody, a także elektrolitów, co może szybko doprowadzić do odwodnienia, nawet groźnego dla życia. Przebieg infekcji zależy od serotypu wirusa, wieku dziecka, stanu układu odpornościowego oraz sposobu odżywiania.
Najciężej biegunki rotawirusowe przebiegają u dzieci poniżej 6. miesiąca życia, ponieważ najszybciej ulegają odwodnieniu.

Jakie są szczepionki przeciw rotawirusom?

W Polsce dostępne są dwie szczepionki doustne, w których składzie są żywe, atenuowane (odzjadliwione) wirusy:
  • szczepionka jednoskładnikowa, zawierająca atenuowany ludzki szczep wirusa RIX 4414,
  • szczpionka pięcioskładnikowa, zawierająca 5 szczepów wirusa, które stanowią reasortanty (wirusy, które powstały po wymieszaniu materiału genetycznego dwóch wirusów) ludzko-bydlęce.
Szczepienie nie chroni przed wszystkimi zakażeniami rotawirusowymi, chroni jednak prawie w 100% przed ciężkimi postaciami biegunki rotawirusowej, czyli takimi, które wymagają hospitalizacji.

Jak można zaszczepić dziecko przeciw rotawirusom?

Szczepionka przeciw rotawirusom jest szczepionką zalecaną w kalendarzu szczepień. Rodzice muszą za nią zapłacić.
Szczepienie jest możliwe tylko u niemowląt. Trzeba je rozpocząć w wieku od 6. do 12. tygodnia życia. W przypadku szczepionki jednoskładnikowej podaje się 2 dawki w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Drugą dawkę szczepienia trzeba podać przed upływem 24. tygodnia życia, najlepiej przed upływem 16 tygodnia życia.
W przypadku szczepionki pięcioskładnikowej trzeba podać 3 dawki w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Zaleca się, aby pierwszą dawkę szczepionki podać przed 12. tygodniem życia. Ostatnią dawkę szczepionki powinno się podać najpóźniej do 24. tygodnia życia.
Szczepionki można podać jednocześnie z innymi szczepionkami.

Które dzieci nie powinny być szczepione przeciw rotawirusom?

Nie można szczepić niemowląt, które mają nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, u których wystąpiła reakcja nadwrażliwości po poprzedniej dawce, mają rozpoznane wgłobienie jelit, wadę wrodzoną przewodu pokarmowego, rozpoznanie lub podejrzenie zaburzeń immunologicznych. Nie można też szczepić dzieci, które mają ostrą infekcję, zwłaszcza z gorączką, biegunkę, wymioty.

Jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionce przeciw rotawirusom?

Tak jak po każdej szczepionce, po szczepieniu przeciw rotawirusom mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne (w każdym takim przypadku trzeba powiedzieć o tym lekarzowi). Najczęstsze odczyny poszczepienne to brak łaknienia, biegunka, wymioty, gorączka.
Czytaj też: Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny poszczepienne
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Ocena (12 ocen)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt