GRY

Zaszczepić dziewczynkę przeciw HPV?

Udowodniono, że wirus HPV ma związek z rakiem szyjki macicy. Jednak szczepienia przeciw HPV mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Czy warto szczepić dziewczynki przeciw HPV, a jeśli tak, to w jakim wieku? A co ze szczepieniami chłopców? Wątpliwości wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
zdrowie rodziny
fot. Fotolia
SPIS TREŚCI:

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego (zdjęcia). Zwolennicy szczepień przeciw HPV argumentują, że dzięki szczepieniom można w dużej mierze zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy, który jest drugim pod względem zapadalności nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce, późno rozpoznawanym i źle rokującym. Przeciwnicy twierdzą, że szczepionka może mieć poważne działania niepożądane oraz że namawianie do szczepień dziewczynek może powodować, że wcześniej rozpoczną one współżycie.

Co to jest HPV?

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papillomavirus). Odkryto ponad 100 typów wirusa HPV. 40 z nich wywołuje zmiany: skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Wśród typów wirusa są zarówno wysoko-, jak niskoonkogenne. Zakażenie wirusem HPV następuje głównie droga płciową – zwykle do zakażenia dochodzi w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Około 80% aktywnych seksualnie dorosłych w ciągu życia zarazi się HPV.

Jak objawia się zakażenie HPV?

Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie w ciągu roku do dwóch lat.
Najgroźniejsze są wirusy: 16, 18, 31 i 45. Jeśli przetrwają w organizmie, mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych.

Zobacz też: Brodawczak ludzki – zdjęcia

W zależności od typu wirusa oraz lokalizacji zmian, zakażenia HPV mogą przebiegać pod postacią brodawek, brodawczaków, brodawek i brodawczaków narządów płciowych, przednowotworowych zmian na szyjce macicy, sromie, pochwie i odbycie, nowotworowych zmian szyjki macicy i odbytu, ale również w obrębie głowy i szyi.

Jakie są powikłania zakażenia HPV?

Na milion kobiet zakażonych wysoce onkogennym typem HPV u 8 tysięcy dochodzi do rozwoju raka, a u 1600 rozwija się inwazyjna postać raka.

Jakie są szczepionki przeciw zakażeniom HPV?

W Polsce dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV:
  1. szczepionka dwuwalentna przeciw typom HPV-16 i HPV-18. Można nią szczepić kobiety oraz dziewczynki powyżej 9 lat.
  2. szczepionka czterowalentna przeciw typom HPV 16, HPV-18, HPV-6 i HPV-11. Można nią szczepić kobiety i dziewczynki powyżej 9 lat oraz mężczyzn i chłopców powyżej 9 lat.

Kto powinien zaszczepić się przeciwko zakażeniom HPV?

Szczepionka znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych. Jest zalecana przed rozpoczęciem współżycia. Można ją też stosować w pierwszych latach po rozpoczęciu współżycia, jednak jest bardziej skuteczna u dziewcząt i młodych kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia.  
Szczepionka nie służy do leczenia zmian wywołanych zakażeniem HPV, które już istnieją w momencie szczepienia.
Szczepienia są zalecane: dziewczynkom w wieku 11-12 lat, dziewczętom w wieku 13-18 lat, które nie zostały wcześniej zaszczepione, chłopcom w wieku powyżej 11-12 lat.

Jak szczepić przeciw zakażeniom HPV?

W przypadku szczepionki dwuwalentnej cykl szczepień składa się z 3 podanych dawek (druga dawka po miesiącu od pierwszej, trzecia – po pół roku).
W przypadku szczepionki czterowalentnej cykl szczepień składa się z 3 dawek (druga 2 miesiące po pierwszej, trzecia – po pół roku).

Kto nie powinien być szczepiony przeciw HPV?

Przeciw HPV nie powinny być szczepione dziewczynki poniżej 10 lat, osoby z uczuleniem na którykolwiek ze składników szczepionki, osoby w trakcie infekcji z gorączką.
Szczepionka nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży.
Decyzję o zaszczepieniu zawsze powinno się podjąć po rozmowie z lekarzem.
Uwaga: szczepionka nie zastępuje badań profilaktycznych (cytologii szyjki macicy). Nie chroni też przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionce przeciw HPV?

Jak po każdej szczepionce, także po szczepionce przeciw HPV mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne. Po szczepionce przeciw HPV zwykle są to odczyny miejscowe (ból, zaczerwienienie, obrzęk, świąd).
Jeśli chodzi o odczyny ogólne, to najczęściej występują: zmęczenie, ból głowy i mięśni. Rzadziej występowały: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, świąd skóry, wysypka, pokrzywka, zawroty głowy.
Częściej niż oczekiwane zdarzają się omdlenia po szczepieniu oraz zakrzepy krwi. Nie udowodniono jednak związku żadnego ze zgonów (łącznie 32 przypadki) z działaniem szczepionki. Agencje Bezpieczeństwa Leków - amerykańska i europejska: FDA i EMEA podtrzymały opinię o bezpieczeństwie szczepionek.
Decyzję o zaszczepieniu zawsze powinno się podjąć po rozmowie z lekarzem.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Ocena (3 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Szczepimy, bo kochamy!

Zimowy wypoczynek