czy szczepionka przeciw HPV jest szkodliwa?
fot. Fotolia

Czy zaszczepić dziecko przeciw wirusowi HPV?

Udowodniono, że wirus HPV ma związek z rakiem szyjki macicy. Czy warto szczepić dziewczynki przeciw HPV? A chłopców? Wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. szczepień.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
czy szczepionka przeciw HPV jest szkodliwa?
fot. Fotolia
SPIS TREŚCI:
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Zwolennicy szczepień przeciw wirusowi HPV argumentują, że dzięki szczepieniom można w dużej mierze zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy, który jest drugim pod względem zapadalności nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce, późno rozpoznawanym i źle rokującym. Przeciwnicy twierdzą, że szczepionka może mieć poważne działania niepożądane. Czy rzeczywiście? 

Jakie są szczepionki przeciw HPV?

W Polsce dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV:
 1. szczepionka dwuwalentna przeciw typom HPV-16 i HPV-18. Można nią szczepić kobiety oraz dziewczynki powyżej 9 lat (zalecany wiek 11-12 lat).
 2. szczepionka czterowalentna przeciw typom HPV 16, HPV-18, HPV-6 i HPV-11. Można nią szczepić kobiety i dziewczynki powyżej 9 lat (zalecany wiek 11-12 lat) oraz mężczyzn i chłopców powyżej 9 lat (zalecany wiek 11-12 lat).
 3. szczepionka dziewięciowalentna przeciw typom HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 oraz HPV 6 i 11. Można nią szczepić kobiety oraz dziewczynki powyżej 9 lat (zalecany wiek 11-12 lat)  oraz mężczyzn i chłopców powyżej 9 lat (zalecany wiek 11-12 lat). 

Kto powinien zaszczepić się przeciwko wirusowi?

Szczepionka znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych. Jest zalecana przed rozpoczęciem współżycia. Można ją też stosować w pierwszych latach po rozpoczęciu życia seksualnego, jednak jest bardziej skuteczna u dziewcząt i młodych kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia.  
Szczepionka nie służy do leczenia zmian wywołanych zakażeniem HPV, które już istnieją w momencie szczepienia.
Szczepienia są zalecane:
 • dziewczynkom w wieku 11-12 lat
 • dziewczętom w wieku 13-18 lat, które nie zostały wcześniej zaszczepione
 • chłopcom w wieku powyżej 11-12 lat.

Jak szczepi się przeciw HPV?

Szczepienie polega na wykonaniu domięśniowego zastrzyku. W przypadku szczepionki dwuwalentnej cykl szczepień składa się z 3 dawek (druga dawka po miesiącu od pierwszej, trzecia – po pół roku). W przypadku szczepionki czterowalentnej także konieczne są trzy dawki (druga 2 miesiące po pierwszej, trzecia – po pół roku). Schemat szczepień w przypadku szczepionki dziewięciowalentnej jest taki sam jak w  przypadku czterowalentnej.

Kto nie powinien być szczepiony?

Osoby, które nie powinny być szczepione przeciw HPV, to:
 • dziewczynki poniżej 9 lat
 • osoby z uczuleniem na którykolwiek ze składników szczepionki
 • osoby w trakcie infekcji z gorączką
 • kobiety w ciąży.
Decyzję o zaszczepieniu zawsze należy podejmować po rozmowie z lekarzem.
Uwaga! Szczepionka nie zastępuje badań profilaktycznych ani nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionce przeciw HPV?

Jak po każdej szczepionce, także po szczepionce przeciw HPV mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Po szczepionce przeciw HPV zwykle są to odczyny miejscowe (ból, zaczerwienienie, obrzęk, świąd).
Jeśli chodzi o odczyny ogólne, to najczęściej występują: zmęczenie, ból głowy i mięśni. Rzadziej występowały: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, świąd skóry, wysypka, pokrzywka, zawroty głowy.
Częściej niż oczekiwane zdarzają się omdlenia po szczepieniu oraz zakrzepy krwi. Nie udowodniono jednak związku żadnego ze zgonów (łącznie 32 przypadki) z działaniem szczepionki. Agencje Bezpieczeństwa Leków - amerykańska i europejska: FDA i EMEA – podtrzymały opinię o bezpieczeństwie szczepionek.
  [content:0_8865,0_26636,0_23249:CMNews]

 
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.
dr Paweł Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy