Czy szczepienie dziecka zwalnia z kwarantanny?
fot. Adobe Stock

Czy szczepienie dziecka zwalnia z kwarantanny?

Czy zaszczepione dzieci podlegają kwarantannie tak samo jak ich niezaszczepieni koledzy i koleżanki? Niestety, wraz z powrotem dzieci do szkół, sanepid znów zaczął kierować uczniów kwarantannę. Sprawdź, czy szczepionka to gwarancja, że twoje dziecko może chodzić do szkoły lub przedszkola, nawet gdy jego grupa lub klasa ma zdalne lekcje z powodu kwarantanny.
Czy szczepienie dziecka zwalnia z kwarantanny?
fot. Adobe Stock
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, zaszczepione osoby są zwolnione z kwarantanny. A co  z zaszczepionymi dziećmi? Przypomnijmy, że od 7 czerwca 2021 roku w Polsce można szczepić dzieci powyżej 12. roku życia, a od 16 grudnia 2021 – również dzieci w wieku 5–11 lat.

Kiedy sanepid kieruje na kwarantannę?

Przypomnijmy, że na kwarantannę wysyłane są osoby, które miały kontakt z kimś, u kogo stwierdzono COVID-19. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Kwarantanna ma na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W ostatnich miesiącach na kwarantannę trafił niemal każdy uczeń – niektórzy nawet kilkakrotnie. W związku z tym, że pandemia nie odpuszcza i odnotowywane są coraz to nowe zachorowania, po powrocie do nauki stacjonarnej 10 stycznia na kwarantannę kierowane są znów całe klasy.

Czy kwarantanna obowiązuje również zaszczepione dzieci?

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia szczepionka zwalnia z kwarantanny wszystkich, bez względu na wiek. Dlatego zaszczepione dzieci – tak jak dorośli – nie podlegają obowiązkowi kwarantanny.
Uwaga! Dzieci zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny, o ile przyjęły dwie dawki szczepionki, a od drugiej dawki minęły co najmniej 2 tygodnie.
A co w sytuacji, gdy na kwarantannę skierowano klasę, w której jest zaledwie kilku zaszczepionych? Czy zaszczepieni uczniowie, chcąc nie chcąc, muszą uczestniczyć w lekcjach zdalnych, czy mogą „normalnie” chodzić do szkoły? Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi mają prawo uczyć się na terenie szkoły. I dotyczy to zarówno lekcji, jak i zajęć pozalekcyjnych.

Ostrożność – wskazana również w przypadku zaszczepionych

Zaszczepione przedszkolaki i uczniowie z grupy lub klasy skierowanej kwarantannę mogą wychodzić z domu np. na spacery. Jednak służby sanitarne apelują do ich rodziców, by na wszelki wypadek przez 10 dni od skierowania na kwarantannę grupy lub klasy dziecka – zachować ostrożność. Szczepionka nie chroni w 100 procentach przed zachorowaniem. Nie gwarantuje również, że zaszczepiona osoba na pewno nie przeniesie wirusa.

źródło: m gov.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy