GRY
 
 

Szczepionka przeciw HPV: czy jest bezpieczna?

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, ma różne typy. Niektóre z nich wywołują raka szyjki macicy. Szacuje się, że 80 proc. dorosłych na którymś etapie życia zaraża się wirusem HPV. Na szczęście jest szczepionka przeciw HPV, tylko że istnieją obawy, co do bezpieczeństwa jej stosowania. Uzasadnione?

czy szczepionka przeciw HPV jest szkodliwa?
fot. Fotolia
Szczepienie przeciw HPV może w dużym stopniu zapobiec rakowi szyjki macicy, wywołanym przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to drugi co do częstotliwości występowania nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Szczepionki przeciw HPV są wpisane do Kalendarza Szczepień Zalecanych. Jednak szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego wzbudza szereg kontrowersji – antyszczepionkowcy przekonują, że może wywoływać poważne działania niepożądane, a konserwatyści alarmują, że promowanie szczepienia dziewczynek jest zachęcaniem ich do rozpoczęcia wczesnego współżycia.

Zobacz także: Czy warto szczepić dziewczynkę przeciw HPV? Mówi ekspert

NOP po szczepieniach przeciw HPV?

Wśród zwolenników ruchów antyszczepionkowych jest ostatnio bardzo głośno w sprawie szczepień przeciwko HPV. Bezpieczeństwo tych szczepionek jest poddawane w wątpliwość ze względu na obecność w nich wodorotlenku glinu (aluminium), posądzanego o wywoływanie syndromu ASIA (chorób autoimmunologicznych wywołanych przez szczepienia) oraz wywoływania innych niepożądanych reakcji poszczepiennych u młodych kobiet:
  • kompleksowego zespołu bólu regionalnego (CRPS)
  • zespołu posturalnej tachykardii ortostatycznej, związanego z nieprawidłowym przyspieszeniem pracy serca podczas siadania lub wstawania (POTS)
Redakcja poleca: Jak szczepionki są badane, zanim zostaną wprowadzone na rynek? [WIDEO]
Rodzice często obawiają się, że szczepionki są eksperymentem, a dopiero po latach okaże się, jakie naprawdę wywołały skutki. Dlatego zapytaliśmy prof. Ewę Augustynowicz, jak badane są szczepionki i czy odpowiadają za to tylko producenci?

Czy szczepienie przeciw HPV jest niebezpieczne?

Eksperci Europejskiej Agencji Leków (EMA), po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń działań niepożądanych, nie potwierdzili związku między podaniem szczepionki przeciw HPV a pojawieniem się zespołów chorobowych (CRPS i POTS). Dodatkowo stwierdzono, że obydwa schorzenia mogą występować również u osób niezaszczepionych. Tezę o syndromie ASIA również obalono w rozlicznych badaniach, m.in. przeprowadzonych przez WHO.

- Bezpieczeństwo tej szczepionki jest śledzone od 2006 roku, także u kobiet ciężarnych, czy chorych z innymi ciężkimi obciążeniami. W Polsce coraz więcej samorządów lokalnych decyduje się na sfinansowanie szczepień przeciwko HPV. Niestety z roku na rok zainteresowanie nimi spada, a coraz więcej rodziców, nie decyduje się zaszczepić swoich córek, pomimo tego, że na raka szyjki macicy umiera w Polsce każdego roku ponad 1700 kobiet. A przecież wirus HPV wywołuje nie tylko raka szyjki macicy, ale także kłykciny kończyste, czy złośliwe zmiany w obrębie jamy ustnej – przekonuje prof. dr hab. n. med. Ewa Bernatowska, Kierownik Kliniki Immunologii Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" podczas XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej.

Szczepienie przeciw HPV w Polsce

Dostępne w Polsce szczepionki przeciw HPV:
  • szczepionka dwuwalentna przeciw typom HPV-16 i HPV-18. Można nią szczepić kobiety oraz dziewczynki powyżej 9 lat.
  • szczepionka czterowalentna przeciw typom HPV 16, HPV-18, HPV-6 i HPV-11. Można nią szczepić kobiety i dziewczynki powyżej 9 lat oraz mężczyzn i chłopców powyżej 9 lat.
Szczepienia przeciw HPV są zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dziewczynkom w wieku 11-12 lat, dziewczętom w wieku 13-18 lat, które nie zostały wcześniej zaszczepione oraz chłopcom powyżej 11-12 lat.

Sprawdź Kalendarz Szczepień Ochronnych.

Typy wirusa HPV

Szacuje się, że w ciągu życia wirusem HPV zarazi się 80 proc. aktywnych seksualnie dorosłych. Istnieje ponad sto wariantów wirusa brodawczaka ludzkiego, ale na szczęście nie każdy z nich jest groźny.
Najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45, które odpowiadają za rozwój raka szyjki macicy (typ 16 i 18 odpowiada za 70 proc. jego przypadków!). Z kolei typy 6 i 11 wirusa HPV odpowiadają za około 90 proc. przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych, tzw. kłykcin kończystych. Wirusem HPV można zarazić się drogą płciową.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj