GRY
 
 

Czy szczepionki 5w1, 6w1 są bezpieczne? [WIDEO]

Szczepionki 5w1, 6w1 to szczepionki wysoko skojarzone. Czy są bezpieczne? Lepiej nimi szczepić dziecko czy szczepionkami pojedynczymi - wątpliwości rodziców rozwiewa prof. Ewa Augustynowicz.

Zobacz inne z serii: Szczepienia: pytamy ekspertów (7)

Szczepionką 5w1 można zaszczepić dziecko jednocześnie przeciwko 5 różnym chorobom. Szczepionką 6w1 można zaszczepić dziecko od razu przeciw 6 różnym chorobom. Czy szczepionki skojarzone (wysoko skojarzone) są lepsze od pojedynczych? Czy są bezpieczne dla dziecka – na te pytania rodziców odpowiada prof. Ewa Augustynowicz.

Część rodziców obawia się szczepionek wysoko skojarzonych. Uważa, że to zbyt wysoka technologia, że być może z tego powodu u dziecka po pewnym czasie pojawią się powikłania...

Jest wręcz odwrotnie! Szczepionki wysoko skojarzone, np. 5w1, 6w1 – składają się z wcześniej wysoko oczyszczonych składników, jak białka, toksyny niektórych bakterii, albo niektóre antygeny – w odróżnieniu od wcześniej stosowanych szczepionek, w których skład wchodziły całe zabite bakterie. Ich bezpieczeństwo jest nieporównywalne.
Przykładem jest szczepionka przeciw krztuścowi, która może występować albo w formie szczepionki pełnokomórkowej (taka jest w naszym obowiązkowym bezpłatnym kalendarzu szczepień) – lub jako element szczepionki wysoko skojarzonej.
W szczepionce wysoko skojarzonej składnik krztuścowy występuje w formie oczyszczonych antygenów.
W szczepionce pełnokomórkowej znajdują się całe, zabite komórki krztuśca. Nieporównywalnie bezpieczniejsza jest szczepionka, która zawiera oczyszczone antygeny, w porównaniu do szczepionki, która zawiera całe, zabite komórki bakterii.
Obawy rodziców są naprawdę nieuzasadnione.
Prof. Ewa Augustynowicz kieruje Pracownią Badania Szczepionek w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładzie Higieny.
Zobacz także: Odra w Europie: a czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!