Czy szczepionki wywołują choroby autoimmunologiczne?
fot. Fotolia

Szczepionki a choroby autoimmunologiczne: czy jest związek?

O tym, czy szczepionki mogą wywołać choroby autoimmunizacyjne, dyskutowali w Warszawie eksperci podczas XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej. Wyjaśnili, dlaczego nie należy wierzyć w syndrom ASIA i debatowali o bezpieczeństwie używania wodorotlenku glinu (aluminium) w szczepionkach. Jakie są wnioski?
Karolina Stępniewska
Czy szczepionki wywołują choroby autoimmunologiczne?
fot. Fotolia
Szczepionki wywołują, zdaniem antyszczepionkowców, Autoimmunizacyjny/Autozapalny Zespół Indukowany Adiuwantami, czyli syndrom ASIA – chorobę immunologiczną wywołaną zawartym w szczepionce adiuwantem, np. wodorotlenkiem glinu (aluminium). Czy szczepionki rzeczywiście mogą wywoływać choroby autoimmunizacyjne? Eksperci rozwiewają wątpliwości.

Szczepionki winne chorobom autoimmunologicznym?

W większości przypadków chorób autoimmunologicznych nie da się precyzyjnie określić przyczyny ich wystąpienia i dlatego wysuwane są różne teorie, w tym ta o związku szczepienia z rozwojem choroby autoimmunizacyjnej. Szczepionki przed wprowadzeniem do obrotu i wpisaniem do Kalendarza Szczepień Ochronnych są poddawane wieloletnim badaniom, określającym ich bezpieczeństwo i skuteczność, a badania porejestracyjne szczepionek, sprawdzające potencjalne odległe skutki szczepień, nie potwierdzają tezy o syndromie ASIA.
Syndrom ASIA to Autoimmunizacyjny/Autozapalny Zespół Indukowany Adiuwantami, czyli wystąpienie choroby autoimmuninologicznej lub autozapalnej pod wpływem adiuwantu – składnika szczepionki, którego zadaniem jest wzmocnienie odpowiedzi na podane w szczepionce antygeny. Adiuwantem jest np. wodorotlenek glinu (aluminium). Autorzy teorii poszczepiennego zespołu ASIA łączą szczepienie z wystąpieniem choroby autoimmunologicznej lub autozapalnej.

- Choroby autoimmunizacyjne i autozapalne należą do chorób, w których trudno określić czynnik etiologiczny, czyli przyczynę występowania tej choroby. Dlatego takie teorie, jak te o zespole ASIA, które mówią, że przyczyną powstawania chorób autoimmunologicznych mogą być szczepienia, są chętnie przejmowane przez ruchy antyszczepionkowe. Jak dotąd nie ma żadnych badań potwierdzających teorię, że adiuwanty mogą wywoływać choroby autoimmunizacyjne. Badania natomiast pokazują, że częstość chorób autoimmunizacyjnych w populacji szczepionej jest taka sama, jak w populacji nieszczepionej. Możemy więc sądzić, że szczepionki nie są czynnikiem wywołującym te choroby – powiedziała prof. dr hab. n. med. Ewa Bernatowska, Kierownik Kliniki Immunologii Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" podczas XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej.
Redakcja poleca: Szczepić dziecko, czy nie szczepić? - radzi pediatra
Jakie korzyści niosą za sobą szczepienia dzieci, a jakie mogą przynieść zagrożenia? Zobacz wypowiedź lekarza pediatry o tym, czy warto szczepić nasze dzieci, czy nie.

Czy wodorotlenek glinu (aluminium) jest szkodliwy?

Adiuwantem, który budzi najwięcej wątpliwości wśród antyszczepionkowców, jest wodorotlenek glinu (aluminium). To stosowana od dawna w wielu szczepionkach substancja wzmacniającą odpowiedz na szczepienie. Negatywnego działania aluminium w szczepionkach nie potwierdziły żadne badania, w tym również te zlecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Od 1990 roku Światowy Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa Szczepienia wielokrotnie określał profil bezpieczeństwa tego adiuwantu.

- Maksymalna dopuszczalna dawka glinu dla dorosłego człowieka to 60 mg na dobę. Średnio w ciągu doby z pożywieniem przyjmujemy 45 mg glinu. Maksymalna dawka dopuszczalna w szczepionkach to 1mg/kg masy ciała na dobę. W ulotkach rejestracyjnych szczepionek dopuszczonych w Polsce do obrotu można sprawdzić, że zawartość aluminium w tych preparatach nie przekracza 0,5 mg wodorotlenku glinu. Trudno więc mówić o szkodliwym działaniu tak niewielkich dawek podawanych ze szczepionką – przekonuje doc. dr hab. n. med. Bożena Mikołuć z Kliniki Pediatrii, Reumatologii, Immunologii i Chorób Metabolicznych Kości Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy