Dziewczynka w maseczce idzie do szkoły
fot. Adobe Stock

Czy szkoły zostaną zamknięte pod koniec września? Jest odpowiedź ministra zdrowia!

Minister uspokaja, że kompletne zamknięcie szkół nie wchodzi na razie w grę. Przestrzega jednak, że ministerstwo aktywnie monitoruje sytuację i reaguje adekwatnie do obecnej skali zachorowań.
Aleksandra Zaborowska
Dziewczynka w maseczce idzie do szkoły
fot. Adobe Stock
Minister Niedzielski zapewnia, że scenariusz ponownego zamknięcia placówek oświatowych nie jest brany pod uwagę. Przyznał jednak, że kluczowym elementem walki z pandemią jest bezpośrednie reagowanie na zmiany i zagrożenia. Niemniej, szkół i przedszkoli pracujących w trybie zdalnym i hybrydowym stale przybywa…

Zmiany w wykonywaniu testów

Ministerstwo wyjaśnia, że mniejsza liczba zanotowanych przypadków to efekt robienia bardziej ukierunkowanych testów i zwolnienie z obowiązku testowania osób kończących kwarantannę. Taka strategia została zastosowana, aby „zrobić miejsce” dla pacjentów skierowanych na testy przez lekarzy rodzinnych.

Minister zdrowia został też zapytany o prognozy dotyczące wzrostu zachorowań.

„One, jeżeli będą, to będą odsunięte na początek października. Pracujemy nad zwiększeniem bazy punktów drive-thru, do których liczymy, że wkrótce lekarze rodzinni będą kierować większą grupę pacjentów. Będą one też pracowały dłużej. Przygotowujemy izolatki z respiratorami w każdym szpitalu powiatowym” – odpowiedział Niedzielski.
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

Zamknięte szkoły i przedszkola

Aby można było wprowadzić system nauczania na odległość w szkole (w całości lub częściowo, czyli w tzw. trybie hybrydowym), potrzebna jest pozytywna opinia sanepidu oraz zgoda od lokalnego samorządu. Minister edukacji narodowej uspokaja, że podobny tryb będzie dotyczył nielicznych placówek.

„W przytłaczającej większości szkół nauka będzie odbywała się w sposób tradycyjny” – powtarza Dariusz Piontkowski.

Spośród ponad 48 tysięcy placówek oświatowych znacząca większość działa normalnie, jednak szkół i przedszkoli pracujących w systemie mieszanym lub zdalnym stale przybywa.

Z najświeższych danych udostępnionych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że obecnie zdalnie pracują 43 placówki, a w systemie mieszanym 134. Liczba zupełnie zamkniętych szkół nieznacznie spada, jednak tych pracujących w systemie hybrydowym rośnie. Jeszcze 4 września były to 22 placówki – dziś już 134.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl, tvn24.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy