czy znowu zamkną szkoły
fot. Adobe Stock

Czy znowu zamkną szkoły? Wiemy, co planuje rząd

Obostrzenia, które niedawno znowu wprowadził rząd, wskazują na to, że jeszcze przez jakiś czas dzieci nie wrócą do szkolnych ławek. Jak długo potrwa nauka zdalna? Czy szkoły będą zamknięte do końca roku 2021? Specjaliści są zdania, że jest to możliwe.
czy znowu zamkną szkoły
fot. Adobe Stock
Czy znowu zamkną szkoły - pytanie, które nurtuje większość rodziców. W Wielkiej Brytanii dzieci już wracają do szkoły, czy taki scenariusz możliwy jest również u nas? Wiele wskazuje na to, że nie, zwłaszcza że rząd niedawno przywrócił restrykcje w woj. warmińsko-mazurskim. Nie jest wykluczone, że obostrzenia będą dotyczyć też kolejnych regionów Polski.

Czy znowu zamkną szkoły?

Jednym z obostrzeń wprowadzonych niedawno (26.02.2021 r.) w woj. warmińsko-mazurskim jest ograniczenie funkcjonowania szkół podstawowych (klasy 1-3). Najmłodsze dzieci powróciły do nauki zdalnej. Opublikowane rozporządzenie ministra edukacji przedłuża także do 14 marca naukę zdalną w całej Polsce dla starszych uczniów. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie decyzja rządu na kolejne miesiące. Nauka w trybie zdalnym obowiązuje nadal w:
  • szkołach podstawowych (klasy 4-8)
  • szkołach podstawowych dla dorosłych
  • szkołach ponadpodstawowych
  • placówkach kształcenia ustawicznego
  • centrach kształcenia zawodowego
  • ośrodkach środków rewalidacyjno-wychowawczych.

Resort edukacji parę miesięcy temu przygotował kilka wariantów powrotu uczniów do szkół. Przedstawiciele rządu wielokrotnie zaznaczali, że powrót dzieci do szkoły uzależniony będzie od rozwoju pandemii koronawirusa w naszym kraju. Minister zapewniał także, że jeżeli trzecia fala pandemii nie spowoduje znacznego wzrostu zachorowań – najmłodsze dzieci będą mogły uczyć się stacjonarnie.

„Mamy kilka możliwych wariantów w zależności od tego, jak będzie rozwijała się epidemia, bo to ona tak naprawdę decyduje o decyzjach w poszczególnych dziedzinach funkcjonowania państwa, także w edukacji. My oczywiście chcielibyśmy, aby jak najszybciej dzieci i młodzież, wszystkie roczniki wróciły do szkoły, do zajęć stacjonarnych” - zauważył Dariusz Piontkowski.

Na razie nauka pozostałych uczniów, poza woj. warmińsko-mazurskim, pozostaje bez zmian. Także zajęcia w przedszkolach i placówkach wychowania przedszkolnego nadal będą odbywać się w trybie stacjonarnym.

Szkoły zamknięte do końca roku 2021?

Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak kilka tygodni temu wypowiedział się na temat tego, czy znowu zamkną szkoły. Zaznaczył on, że specjaliści są jednogłośni w tym, że szkoła jest głównym miejscem rozsiewania zakażeń.

„Obawiam się, że duża część roczników może w tym roku nie wrócić do szkół. Myślę, że jest szansa na powrót dzieci ze starszych klas szkół podstawowych, klas maturalnych” - powiedział prof. Robert Flisiak.  

Źródło: prawo.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy