Tabletki na smog
fot. Fotolia

W aptekach pojawiły się tabletki antysmogowe

Jesteśmy w niechlubnej czołówce krajów z najgorszą jakością powietrza. Czy tabletki rozwiążą nasz problem?
Dominika Bielas
Tabletki na smog
fot. Fotolia
Częste alarmy smogowe mrożą krew w żyłach i zmuszają do refleksji. Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak skutecznie ochronić siebie i swoich bliskich. Jak zapewniają specjaliści, warto kontrolować poziom zanieczyszczenia, a podczas alarmów nie wychodzić z domu, można rozważyć zakup oczyszczacza powietrza i maseczek antysmogowych.

Tabletka dobra na wszystko

Choć warto chronić swoje zdrowie, to trzeba robić to mądrze. Niestety smog stał się okazją do zarobku dla wielu przedsiębiorców. Handel kwitnie szczególnie w internecie, jednak przed zakupem koniecznie upewnij się, czy "antysmogowy produkt", rzeczywiście takim jest. W aptekach właśnie pojawiły się tabletki antysmogowe. Czy są skuteczne? Producent tabletek zapewnia, że tak. Po zażyciu tego produktu następuje "skuteczna neutralizacja skutków wydychania zanieczyszczonego powietrza: smogu, dymu, spalin, pyłów." W atrakcyjnej cienie, bo za zaledwie 24 zł dostaniesz 30 pigułek, zawierających "oligomeryczne procyjanidyny tak zwane OPC pochodzące z ekstraktu z kory sosny nadmorskiej". W opisie suplementu czytamy, że OPC to związki o wysokim potencjale przeciwutleniającym, do tego w składzie znajdziemy witaminy i cynk.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Co na to lekarze?

Specjaliści są zdania, że to chwyt marketingowy i zwykłe oszustwo. Warto wiedzieć, że suplementy diety nie podlegają badaniom i nie są odpowiednio kontrolowane, a jednocześnie są całkowicie legalne. Choć producenci nie mogą mówić ani pisać, że dany produkt "leczy" to pojawiają się takie określania jak "neutralizuje". Mamy tu do czynienia po prostu z fałszywą reklamą.

- To nic więcej jak tylko „smog-biznes”. (…)Wspaniale byłoby mieć tabletkę na smog i na odwrócenie negatywnych skutków kancerogenów, czy wdychanego przez nas zanieczyszczonego powietrza, ale takich tabletek nie ma – przekonywał w rozmowie z TOK FM dr n.med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego. Specjaliści zauważają, że jeśli takie tabletki były istniały i byłby skuteczne, z pewnością znalazłby zastosowanie choćby w leczeniu osób palących tytoń.

Źródło: TOK FM

Czytaj także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy