Tatuaż z henny
fot. AdobeStock

Taka pamiątka z wakacji może być niezwykle niebezpieczna! [FOTO]

Tatuaż wykonany przy użyciu naturalnej henny znika po kilku dniach od momentu naniesienia barwnika na skórę. Niestety malunek taki jest mało atrakcyjny, więc dodawane są substancje chemiczne, które mogą silnie uczulać.
Dominika Bielas
Tatuaż z henny
fot. AdobeStock
Wakacje to czas świetniej zabawy i spontanicznych szalonych pomysłów. Często właśnie podczas letnich wypadów pozwalamy naszym dzieciom na znacznie więcej. Warto jednak zastanowić się kilka razy przed podjęciem ostatecznej decyzji, gdyż można zrobić krzywdę na całe życie.

Tylko zabawa? Nie sądzę!

Gdyby dziecko prosiło was o zrobienie prawdziwego tatuażu, z pewnością byście od razu odmówili. Natomiast tatuaż z henny wdaje się być świetną alternatywą: zbyt szybko się nie zmyje, ale w końcu zejdzie. Henna to przecież bezpieczny kosmetyk, a taka niewinna ozdoba najpewniej zejdzie przed końcem urlopu... Czy na pewno? W internecie nie brakuje niestety historii osób, które będą miały pamiątkę na dużo dłużej, a może nawet i na całe życie. Ten widok sprawi, że zastanowicie się dwa razy!

Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!

Alergia na tatuaż

Pamiętaj, że henna jest stosowana głównie do farbowania brwi, rzęs i włosów. W ostatnich latach jednak coraz częściej można spotkać stoiska, na których oferowane jest wykonanie za jej pomocą tatuaży. Tatuaż wykonany przy użyciu naturalnej henny znika po kilku dniach od momentu naniesienia barwnika na skórę. Co więcej, tatuaż taki ma kolor brązowy, brązowo-pomarańczowy lub brązowo-czerwony... zdziwieni? To dlaczego wychodzą czarne? Bardzo często dla uzyskania ciemniejszego koloru oraz trwalszych malowideł dodawane są substancje chemiczne, a najczęściej jest nią p-fenylenodiamina (PPD). Związek ten jest aminą aromatyczną określaną również jako „sztuczna henna”.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega, że tatuaż wykonany henną właśnie z dodatkiem PPD (p-fenylenodiamina) dla osób uczulonych może skończyć się wystąpieniem zmian skórnych, wyprysków, obrzęków, pęcherzy i owrzodzeń. Co więcej, barwnik ten działa silnie uczulająco, a najczęstsze objawy alergii następują w tzw. „mechanizmie opóźnionym” czyli nawet po 2 tygodniach od nałożenia barwnika na skórę. Ryzyko komplikacji po tatuażu z henny rośnie też ze względu na sposób jej przechowywania. Pamiętaj, by przed wykonaniem sobie wakacyjnej pamiątki w postaci nietrwałego tatuażu z henny, sprawdzić etykietę produktu, który będzie do tego wykorzystany, a najlepiej zrezygnować z takiej rozrywki.  
 
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE)1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącym produktów kosmetycznych, substancja o nazwie p-fenylenodiamina, jej N- podstawione pochodne oraz ich sole, mogą być stosowane w utleniających preparatach do farbowania włosów w zastosowaniu ogólnym oraz profesjonalnym, a nie w produktach do malowania ciała.

Czy wasze dzieci namawiały was na tatuaże z henny? Jeśli wakacyjny wyjazd dopiero przed wami, zastanówcie się dwa razy, zanim zafundujecie dzieciom taką wakacyjną pamiątkę.

Źródło: wsse.gda.pl

Zobacz także:

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kalendarze Adwentowe DIY

O tym się mówi!