czy termometr na podczerwień jest szkodliwy
fot. Adobe Stock

Czy termometr na podczerwień jest szkodliwy: jak go bezpiecznie używać?

Termometr na podczerwień to najczęściej używany sprzęt do mierzenia temperatury dzieciom, które przychodzą do przedszkola lub szkoły. Termometr na podczerwień jest nieszkodliwy dla dziecka, nawet używany codziennie, ale warto wziąć pod uwagę zasady jego bezpiecznego użytkowania.
Magdalena Drab
czy termometr na podczerwień jest szkodliwy
fot. Adobe Stock
Termometr na podczerwień to szybki sposób na zmierzenie dziecku temperatury. Termometr bezdotykowy wykorzystujący podczerwień działa w kilka sekund i nie wymaga kontaktu ze skórą dziecka. Ale czy termometr na podczerwień jest bezpieczny, jeśli używa się go codziennie?

Spis treści:
  1. Termometry bezdotykowe na podczerwień
  2. Termometry na podczerwień do ucha
  1. do czoła
  2. do ucha

Czy termometr na podczerwień jest szkodliwy?

Wielu rodziców zastanawia się, czy termometr na podczerwień jest bezpieczny, zwłaszcza że w czasie pandemii koronawirusa w większości szkół i przedszkoli mierzy się dzieciom temperaturę codziennie. Termometr bezdotykowy na podczerwień jest całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla dziecka. Termometr na podczerwień reaguje na promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez każdy organizm, ale sam nie wysyła żadnych fal ani nie wytwarza ciepła.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Jak działa termometr na podczerwień?

Termometr na podczerwień działa w reakcji na promieniowanie elektromagnetyczne organizmu. Termometr zbliżony do czoła dziecka odczytuje poziom tego niewidocznego promieniowania. Im wyższa temperatura ciała, tym większe promieniowanie i wyższy wynik pomiaru. Termometr na podczerwień działa w sposób nieodczuwalny dla dziecka i jest bezpieczny.

Jak bezpiecznie (i prawidłowo) używać termometru na podczerwień?

Aby termometr na podczerwień był bezpieczny:

  • sprawdź atesty bezpieczeństwa
  • zapoznaj się z instrukcją
  • termometr na podczerwień do ucha dezynfekuj po każdym użyciu.

Rodzaje termometrów na podczerwień

Istnieją dwa rodzaje termometrów na podczerwień, które jednak działają bardzo podobnie:

Termometry bezdotykowe na podczerwień

Termometr bezdotykowy na podczerwień to najpopularniejszy termometr na rynku polecany szczególnie rodzicom małych dzieci. Aby zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, wystarczy jedynie zbliżyć urządzenie do czoła dziecka na ok. 3-5 cm. Wynik będzie widoczny na wyświetlaczu LCD po kilku sekundach. Jeśli dziecko ma gorączkę, usłyszysz sygnał dźwiękowy.

Poniżej znajdziesz rekomendowane i bardzo dokładne bezdotykowe termometry na podczerwień. Warto mieć jeden z nich w domu!

Termometry na podczerwień do ucha

Termometr na podczerwień do ucha mierzy temperaturę błony bębenkowej w uchu oraz tkanek wokół niej. Taki termometr jest skuteczny i dokładny, choć jego użycie może powodować dyskomfort u dziecka (ale nie jest bolesne!). Warto jednak kupić taki termometr na podczerwień, jeśli dziecko dobrze znosi pomiary, a tobie zależy na bardziej precyzyjnych wynikach.

Jak mierzyć temperaturę termometrem na podczerwień?

Termometr bezdotykowy na podczerwień działa szybko i jest higieniczny (ten do czoła nie wymaga dezynfekcji po każdym użyciu).
Przed pomiarem upewnij się, czy skóra na czole dziecka nie jest mokra albo spocona, bo wtedy wynik będzie nieprawidłowy. 

Jak używać termometru do czoła?

Aby zmierzyć temperaturę dziecku termometrem na podczerwień:
  • zbliż termometr na podczerwień do środkowej części czoła dziecka na ok. 5 cm (dokładne wytyczne sprawdź w instrukcji)
  • odczekaj kilka sekund, przytrzymując przycisk
  • odczytaj wynik na wyświetlaczu.
Uwaga, temperatura otoczenia oraz samego termometru na podczerwień musi być stabilna: termometr powinien znajdować się w tym samym pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, co najmniej przez godzinę przed pomiarem.

Jak używać termometru do ucha?

Jeśli korzystasz z termometru na podczerwień do ucha, przed pomiarem lekko pociągnij małżowinę uszną dziecka, aby wyprostować przewód słuchowy. Następnie delikatnie włóż końcówkę termometru do ucha (bez obaw, nie dotkniesz do błony bębenkowej!) i po chwili odczytaj wynik. Po użyciu zdezynfekuj końcówkę termometru.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy