rodzina
fot. Fotolia

10 powodów, żeby mieć więcej niż jedno dziecko

Większość par, jeśli w ogóle myśli o rodzicielstwie, decyduje się na jedno dziecko. Przeczytaj, dlaczego warto mieć ich więcej.
rodzina
fot. Fotolia

1. Z większą liczbą dzieci będzie ci łatwiej

Brzmi paradoksalnie? Wcale nie. Nie tylko starsze dziecko może pobawić się z młodszym, kiedy chcesz chwilę odpocząć, ale też nauczysz się lepszego gospodarowania czasem.
Redakcja poleca: Kary dla dzieci – jak karać dziecko za złe zachowanie? [WIDEO]
Wymierzenie kary dla dzieci uznawane jest przez wielu rodziców za jedyny sposób na wyegzekwowanie stosownego zachowania. Neuropsycholog dziecięcy Dominika Słomińska tłumaczy, że nie jest to jednak najlepsza metoda wychowawcza. Kara to nie to samo, co konsekwencja.

2. Nie ma wychowania pod kloszem

Nie koncentrujesz całej uwagi na jednym dziecku i w takiej sytuacji trudniej o nadopiekuńczość.

3. Dzieci są mniej obciążone

Nie tylko obowiązkami domowymi, ale i presją rodziców. Jedynak nie musi się dzielić zabawkami i pokojem, ale nie ma też z kim podzielić się spoczywającą na nim odpowiedzialnością i problemami.

4. Dzieci mają się z kim kłócić

Wbrew pozorom kłótnie wiele uczą: walki o swoje, kompromisów, przegrywania, wygrywania... To przygotowuje dziecko do dorosłego życia. Gdy konflikty zbytnio przybierają na sile, zastosuj 7 rad, które pomogą sprawić, by dzieci przestały się kłócić.

5. Dzieci mają się z kim bawić

Oczywiście zabawa z rodzicem jest bardzo ważna dla budowania więzi i rozwoju dziecka, ale dorosły nie zastąpi dziecku towarzystwa innego dziecka. Poza tym im więcej dzieci, tym więcej pomysłów na wspólną zabawę.

6. Dzieci zawsze będą miały w sobie oparcie

Rodzeństwo może na siebie liczyć od najmłodszych lat, przez dzieciństwo, młodość, aż po dorosłe lata. Zna się najlepiej i wie o sobie wszystko.

7. Dzieci, które mają rodzeństwo, szybciej się rozwijają

Młodsze naśladuje starsze i też chce już chodzić, jeździć na rowerze i umieć grać w piłkę, a starsze staje się bardziej opiekuńcze i empatyczne, opiekując się młodszym. Kształtuje się w nim też poczucie odpowiedzialności.

8. Dzieci łatwiej uczą się tolerancji i dzielenia

Każde dziecko ma inny charakter. Jedno są małomówne, skryte i nieśmiałe, a inne wprost przeciwnie. Każde z nich może mieć inny system wartości, każde może słuchać innej muzyki lub czytać książki o zupełnie innej tematyce. Dlatego wychowywanie się w rodzinie wielodzietnej uczy tolerancji, akceptowania odmienności i współpracy.

9. Jest weselej!

Jest zdecydowanie weselej, jedno dziecko nie ma tylu okazji do wygłupów. Wspólna radość dzieci we wszystkie święta i wypady rodzinne jest nie do zastąpienia.

10. Duża rodzina to dużo miłości i poczucie bezpieczeństwa

Zawsze w kimś można znaleźć oparcie. Zawsze jest w rodzinie taka osoba, która nas zrozumie i zechce wysłuchać. A rodzice mają przynajmniej dwa razy więcej okazji do śmiechu, radości i wzruszeń!

ZOBACZ TEŻ: Tak rodzi się wielka miłość
 

Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy