edipresse.PAI300000001 copy.JPG
fot. Edipresse

Czy to wirus czy bakteria? Jak radzić sobie z biegunką u dziecka?

Zobacz czym może być wywołana biegunka i jak ją leczyć w zależności od przyczyny.
edipresse.PAI300000001 copy.JPG
fot. Edipresse
Biegunka to nie tylko częste, półpłynne lub wsiąkające w pieluszkę stolce. Określa się tak również kupkę, w której pojawiły się śluz, ropa lub krew. Biegunkowe kupki mogą zawierać niestrawione resztki pokarmu i inaczej pachną.

Biegunka wirusowa

Jej przyczyną mogą być rota- lub norowirusy. Takie infekcje przenoszą się łatwo. Od zarażenia do pierwszych objawów mija od 1 do 4 dni. Niemowlęta do 6. miesiąca życia można zaszczepić przeciw rotawirusom.
Objawy. Pojawiają się nagle: złe samopoczucie, wymioty, gorączka, potem dołącza biegunka (trwa 7–9 dni i sama mija).
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Biegunka bakteryjna

Jest to m.in. choroba brudnych rąk. Sprzyja jej również niewłaściwe przechowywanie żywności. Źródłem zakażenia może być także osoba, która jest nosicielem bakterii.
Objawy. Kupki są obfite, może w nich pojawiać się ropa, śluz lub krew. Dzieci mają kurczowe, niekiedy bardzo silne bóle brzucha, wymioty i gorączkę. Mogą też być osłabione i odurzone – to wynik zatrucia toksynami wydzielanymi przez bakterie.

Sposób postępowania

Antybiotyki i sulfonamidy nie działają na wirusy. Podaje się je tylko przy ciężkich biegunkach bakteryjnych. Skuteczne są preparaty probiotyczne (np. Trilac, Lakcid). Skracają czas biegunki, łagodzą wymioty, zapobiegają odwodnieniu. Jeśli dziecko tylko wymiotuje, powinno dostać środki przeciwwymiotne. Przy ciężkiej biegunce bakteryjnej (np. salmonellozie) maluch musi znaleźć się w szpitalu.

Dieta na biegunkę. Na początku biegunki podaje się słabe herbatki, Gastrolit lub Orsalit i marchwiankę, ale nie należy przerywać karmienia piersią! Jeśli karmisz butelką, mleko modyfikowane możesz mieszać z marchwianką albo przez kilka dni podawać preparat bezmleczny (Bebilon Pepti, Nutramigen) lub mleko niskolaktozowe. Potem stopniowo należy wprowadzać: kleik ryżowy na wodzie, zupę jarzynową z chudym mięsem, tarte lub pieczone jabłko. Przez kilka dni unikaj cukru, soków, owoców, jajek. Jogurt naturalny i mleko daj dziecku dopiero kilka dni po zakończeniu choroby.

Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy