żylaki, pajączki, nogi
fot. Fotolia

Żylaki po ciąży – jesteś pewna, że to nie twój problem?

Najpierw sieć żyłek tuż pod skórą, pajączki, a w końcu żylaki. Dokładnie obejrzyj swoje nogi, bo niewykluczone, że powinnaś iść do lekarza. Nie tylko po to, by nogi wyglądały atrakcyjnie, lecz przede wszystkim dla swojego zdrowia!
Aleksandra Sokalska
Konsultacja: dr n. med. Adam Zieliński
żylaki, pajączki, nogi
fot. Fotolia
Spis treści:
Wcale nie musisz mieć żylaków, by twoje nogi potrzebowały fachowej pomocy. Bo początki przewlekłej choroby żylnej, która nieleczona może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych (włącznie z niebezpiecznymi dla życia zakrzepicą i zatorem!) czasem łatwo przeoczyć. 

Żylakom sprzyja ciąża

Ciąża sprzyja niewydolności żylnej. Żyły siatkowate, czasem pajączki bardzo często pojawiają się po raz pierwszy właśnie na nogach przyszłej mamy. Dzieje się tak z kilku powodów.
 • Powiększa się macica. To sprawia, że coraz bardziej zaczyna uciskać żyły w obrębie miednicy, co wywołuje wzrost ciśnienia żylnego.
 • Wzrasta stężenie hormonów płciowych. Dzięki temu ciąża może prawidłowo się rozwijać, jednak skutkiem ubocznym tego wzrostu jest rozszerzanie się naczyń krwionośnych (mogą pojawić się pajączki).
 • Rośnie waga. To dodatkowo obciąża nogi (mogą puchnąć i boleć).
Zastosuj kalkulator wagi w ciąży
Redakcja poleca: Obrzęki i żylaki w ciąży – czy są na nie sposoby? [WIDEO]
Spuchnięte nogi to zmora wielu przyszłych mam. Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby na to, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom. Podpowiada ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk.

Co zapobiega żylakom?

Do pół roku po porodzie pajączki i widoczne żyłki zmniejszają się lub znikają. Niestety, nie zawsze i nie wszystkie. Od czego to zależy? W dużej mierze od ciebie. Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy, idź do chirurga naczyniowego lub flebologa (to specjalista zajmujący się leczeniem żył). Oceni stopień zaawansowania choroby i powie, jak postępować. Co może zalecić?
 • Kompresjoterapia. To najlepsza forma zapobiegania zmianom na nogach. Polega na codziennym noszeniu pończoch uciskowych o stopniowanym ucisku. Pamiętaj, że pończochy takie, by dobrze spełniały zadanie, muszą posiadać certyfikat i powinien dobrać je lekarz (sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do ich noszenia, a następnie ocenia rodzaj zmian i prawidłowy stopień ucisku). Kompresjoterapię można stosować już w ciąży. Koszt jednej pary pończoch wynosi ok. 200 zł (jedna para wystarcza na pół roku używania).
 • Prawidłowe chodzenie. Aby nogi się nie męczyły, postaraj się podczas chodzenia stawiać stopy od pięty, wtedy dobrze pracują mięśnie łydek i całych nóg. Pamiętaj, że taki sposób chodzenia jest niemożliwy, gdy włożysz buty na obcasach.
 • Unikanie przegrzewania nóg. Żyły i naczynia krwionośne uczestniczą w procesie termoregulacji. Gdy jest za ciepło, rozszerzają się, by organizm nie uległ przegrzaniu. Negatywnie działa też hartowanie, np. naprzemienne ciepłe i zimne prysznice. Lepiej więc z nich zrezygnować.
 • Ćwiczenia nóg. Niestety, mnóstwo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a tego nogi nie lubią. Siedzenie sprawia, że krew w żyłach wolniej krąży, a to sprzyja jej zastojom, a w konsekwencji poszerzaniu żył. Dlatego trzeba się ruszać, nawet siedząc. Wystarczy co jakiś czas wykonać kilka ćwiczeń wspinania się na palce (tak, by poczuć mięśnie łydek). To uruchamia pompę mięśniową, która wyciska krew i pobudza ją do krążenia.
Zobacz film: Ćwiczenia w ciąży: jak wzmocnić nogi

Objawy choroby żylnej

Koniecznie zgłoś się do chirurga naczyniowego lub flebologa, jeśli cierpisz z powodu któregoś z tych objawów:

Kiedy potrzebny jest zabieg

Jeśli pół roku po porodzie pajączki czy żylaki nie zniknęły, najlepiej je usunąć. Idź do chirurga naczyniowego lub flebologa. Lekarz obejrzy żyły za pomocą badania USG Duplex Doppler, dzięki czemu będzie mógł zaplanować dalsze postępowanie.
 1. Zabieg resekcyjny. Operacja polega na usunięciu żyły, na której znajdują się żylaki (tzw. stripping). Zabieg jest bolesny, więc wykonuje się go w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym. Metoda jest dość inwazyjna, pełną sprawność uzyskuje się po około czterech tygodniach. Skutkiem ubocznym może być krwiak, przejściowe zaburzenia czucia. Do rzadkich, ale bardzo poważnych powikłań należy zakrzepica żył głębokich oraz wtórna zatorowość płucna. Jest to jednak jedyna metoda usuwania żylaków refundowana przez NFZ.
 2. Metody ablacyjne. Żyły z żylakami nie usuwa się, tylko zamyka ją tak, że staje się tkanką włóknistą. Żylaki obkurczają się, więc przestają być widoczne. Do metod ablacyjnych należą:
 • Skleroterapia. Jest skuteczna przy usuwaniu pajączków, żył siatkowatych i żylaków. Cienką igłą do wnętrza naczynia krwionośnego podaje się lek powodujący kontrolowany odczyn zapalny ściany naczynia, a następnie włóknienie i zarośnięcie jego światła. Zabieg jest prawie bezbolesny i zaraz po nim można wrócić do codziennych zajęć. Przez ok. dwa tygodnie należy nosić pończochy, na skórze czasem pojawiają się przebarwienia, które znikają w ciągu kilku tygodni. Nóg po zabiegu nie można wystawiać na słońce, więc skleroterapii zwykle nie wykonuje się latem. Ostateczny efekt uzyskuje się czasem dopiero po cyklu zabiegów. Koszt jednego cyklu wynosi kilkaset złotych (w zależności od wielkości zmian).
 • Zabieg laserowego zamykania żył (lub za pomocą fal radiowych czy rzadziej – pary wodnej). Do żyły przez mikronacięcie wprowadza się pod kontrolą USG światłowód laserowy i zamyka żyłę. Koszt zabiegu to 3,5–4 tysiące złotych. A tak wyglądają efekty:
Przed zabiegiem
Zabieg można wykonać także w przypadku, gdy żylaki są duże i choroba żył jest bardziej zaawansowana. Zastosowanie lasera jest też skuteczniejsze od skleroterapii.7 dni po zabiegu
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i już następnego dnia można wrócić do pracy. Cztery tygodnie trzeba nosić pończochy uciskowe. Rzadko skutkiem ubocznym są przebarwienia lub siniaki (znikają po kilku tygodniach). Po 7 dniach żylaki stają się już prawie niewidoczne (pod opatrunkiem znajduje się 2-milimetrowa blizenka).
dr n. med. Adam Zieliński
Konsultacja: dr n. med. Adam Zieliński

chirurg ogólny, chirurg naczyniowy, flebolog, Centrum Medyczne doktorA w Warszawie

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy