GRY
 
 

3 powody, dlaczego dzieci powinny jeść truskawki

Niech dzieci jedzą truskawki na zdrowie, bo to owoce, które są pełne witaminy C i innych cennych składników. Jest więcej powodów, dlaczego warto jeść truskawki, także kiedy jest się już dorosłym. A od kiedy można je podawać dzieciom i czy ryzyko uczulenia jest spore?

Czy truskawki są zdrowe dla dzieci?
fot. Fotolia

Truskawki są nie tylko pyszne, ale i piękne. Już samo spojrzenie na te czerwone owoce sprawia, że stajemy się głodne! Na pojawienie się świeżych truskawek czekamy przez całą jesień i zimę, nic więc dziwnego, że kiedy tylko pojawiają się w sklepach, rzucamy się na kobiałki. Zjadamy się nimi codziennie, dodajemy do koktajli, ciast i deserów, jadamy na surowo i wytrawnych potrawach. Czy truskawki są zdrowe dla dzieci?

3 powody, dlaczego truskawki są dobre dla dzieci

Truskawki mają korzystny wpływ na zdrowie i urodę, są też niskokaloryczne (35kcal/100g) – to plusy, które doceni każda mama. Ale czy powinniśmy podawać truskawki dzieciom? Tak, ale pamiętaj, żeby kupować owoce w sezonie. Truskawki warto włączyć do diety dziecka z tych powodów:

  • zawierają bardzo dużo witaminy C - 100 gram truskawek to równowartość dobowego zapotrzebowania na tę witaminę. Warto je również jeść, jeśli wystąpią u nas lub u dzieci niedobory żelaza – witamina C ułatwia wchłanianie tego pierwiastka.
  • To superpokarm – truskawki korzystnie wpływają na stan skóry dzięki zawartości witamin A i E oraz witamin z grupy B. Mają działanie antyoksydacyjne, odżywcze, regeneracyjne i dobry wpływ na wzrok.
  • Mają niski indeks glikemiczny (40) – nie powodują gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi.
Redakcja poleca: Dlaczego należy dzieciom podawać jak najwcześniej alergeny? [WIDEO]
Mamy podawajcie swoim dzieciom możliwie jak najwcześniej alergeny – podpowiada ekspert ds. dietetyki. Zobacz, dlaczego to takie ważne! Najnowsze wytyczne!

Czy truskawki uczulają?

Jeśli twoje dziecko cierpi na alergię pokarmową, truskawki możesz zacząć wprowadzać do jego diety ostrożnie po pierwszych urodzinach. W przypadku zdrowego dziecka truskawki możesz wprowadzić do diety po 10 miesiącu życia. Truskawki mogą uczulać ze względu na zawartość salicylanów, które znajdziesz je też m.in. w jabłkach, jeżynach, winogronach, porzeczkach, nektarynkach, pomarańczach, brzoskwiniach, morelach i śliwkach). W przypadku alergii pokarmowej u dziecka zawsze warto uważnie obserwować reakcję dziecka na każdy nowy produkt wprowadzony do jego diety.

Najczęściej uczulają jednak truskawki z importu, które zawierają dużo konserwantów, zabezpieczających owoce w transporcie. Dlatego, jeśli to tylko możliwe, kupuj polskie truskawki ze sprawdzonego źródła i unikaj kupowania truskawek poza sezonem.

Zobacz też:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!