obciąć włosy, jeśli dziecko ma wszy?
fot. Fotolia

Wszy wolą długie włosy? Trzeba obciąć? Obalamy mity

Kiedy zauważasz wszy u dziecka, twoja pierwsza reakcja to: trzeba obciąć włosy! A najlepiej ogolić na łyso! Spokojnie, możesz pozbyć się wszy z długich włosów, nie musisz od razu chwytać za nożyczki!
Karolina Stępniewska
obciąć włosy, jeśli dziecko ma wszy?
fot. Fotolia
Wszy u dziecka to żadna przyjemność. Przystępujesz do walki: szampony, grzebienie, mozolne wyczesywanie gnid, a włosy takie gęste i długie... Może trzeba je obciąć? Pamiętasz te stare fotografie szkolne, na których wszyscy chłopcy stali z ogolonymi głowami, bo w szkołach panowała wszawica. Może łatwiej złapać wszy, kiedy włosy są długie?

Czy musisz obciąć włosy, żeby pozbyć się wszy?

To nie będzie konieczne! Wcale nie musisz obcinać dziecku włosów, jeśli ma wszy lub w jego przedszkolu czy szkole panuje wszawica. Wszy lubią wszystkie rodzaje włosów, bez względu na ich długość i kolor. Na pewno wyczesywanie wszy i gnid z krótkich włosów jest łatwiejsze i trwa krócej, ale nie oznacza to, że jesteś skazana na klęskę w leczeniu wszawicy, jeśli włosy twojego dziecka są długie.
Redakcja poleca: Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]
Twoje dziecko drapie się po głowie i zastanawiasz się, czy ma wszy? Wszawica to duży problem w przedszkolach i szkołach, dlatego sprawdź, jakie są jej objawy i wiedz, czego szukać.

Jak dbać o włosy dziecka, żeby nie złapało wszy?

Jeśli włosy są długie, możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia wszami, jeśli zadbasz o odpowiednią pielęgnację włosów dziecka. Powinnaś je spinać: zaplataj warkocze, rób koczki. Możesz też spryskiwać je preparatami, które odstraszają wszy, np.:
  • Paranit ochronny
  • Sora Lotion
  • Hedrin Ochrona
  • Szampon Dr J's
  • Nitolic Prevent Plus
Dowiedz się, jak rozpoznać wszawicę.

Preparaty odstraszające nie gwarantują 100 proc. skuteczności, ale wszy nie lubią zawartych w nich olejków eterycznych. Takie olejki to również jeden z domowych sposobów na wszy, mniej skuteczny jednak niż apteczne szampony na bazie silikonów.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy