Czy trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych
fot. Fotolia

Czy trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych?

Bierzesz od jakiegoś czasu tabletki antykoncepcyjne i zastanawiasz się, czy powinnaś zrobić przerwę w ich stosowaniu? Sprawdź.
Karolina Stępniewska
Czy trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych
fot. Fotolia
Tabletki antykoncepcyjne to forma antykoncepcji hormonalnej. Uważa się, że nowoczesne pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania. Nie ma konieczności robienia przerw w ich zażywaniu. Stosując pigułki antykoncepcyjne trzeba jednak pilnować terminów badań kontrolnych u ginekologa. Kobieta zażywająca tabletki antykoncepcyjne powinna co rok robić USG piersi i jajników, cytologię, badania wątroby (tzw. próby wątrobowe), morfologię i ocenę układu krzepnięcia krwi. 

Przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Zażywając złożone pigułki antykoncepcyjne (dwuskładnikowe) robi się tygodniową przerwę pomiędzy opakowaniami. Dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne zawierają 2 hormony - estrogen i progestagen. W przypadku jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych – minipigułek – nie robi się takich przerw, zażywa się je stale. Minipigułki zawierają tylko 1 hormon – progestagen i zalecane są m.in. kobietom podczas karmienia piersią oraz po cholestazie ciążowej.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy