śniadanie daje moc, śniadanie dla dziecka, przepisy na śniadanie
fot. materiały prasowe

Czy twoje dziecko jadło dzisiaj śniadanie?

Już od września rusza II edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc.
śniadanie daje moc, śniadanie dla dziecka, przepisy na śniadanie
fot. materiały prasowe
W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 90 000 uczniów z 4046 klas. W tym roku rodzice i nauczyciele uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych z całej Polski będą zakładać w klasach swoich dzieci Kluby Śniadaniowe, a 8 listopada, w Dniu Zdrowego Śniadania, przygotują wspólne śniadanie dla uczniów.

Pomysłami na zdrowe, smaczne i kolorowe śniadania podzielą się ambasadorzy akcji: młody, charyzmatyczny kucharz Tomek Woźniak i zaczynająca przygodę z gotowaniem dziewięcioletnia Ola. Na stronie internetowej programu nauczyciele znajdą inspiracje do 12 śniadań edukacyjnych, zachęcające dzieci do praktycznego poznania zasad zdrowego odżywania. Organizatorem programu jest Partnerstwo dla Zdrowia.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, szczególnie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jednak, jak pokazują statystyki, prawie ćwierć miliona uczniów w tym wieku nie odżywia się w sposób prawidłowy dla ich prawidłowego rozwoju (np. wychodzą z domu bez posiłku, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu). Dane są alarmujące:
  • 130 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce cierpi z powodu niedożywienia
  • w  blisko 40% klas są dzieci, które nie jadają drugiego śniadania
  • 24% dzieci w wieku 6-11 lat w ciągu tygodnia nie je codziennie śniadania
Z tego powodu Partnerstwo dla Zdrowia po raz kolejny przeprowadza ogólnopolski program edukacyjny dotyczący roli śniadania w diecie dziecka. Działania skierowane są głównie do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli.

„Tegoroczna edycja rozpocznie się już we wrześniu 2012 roku. W tym roku nauczyciele będą mogli założyć w swoich klasach Kluby Śniadaniowe, w których podczas śniadań edukacyjnych nie tylko zjedzą pożywny posiłek z uczniami, ale też zapoznają najmłodszych z 12 zasadami zdrowego odżywania. Ciekawe zabawy, eksperymenty, quizy … wszystko to sprawi, że najmłodsi w interesujący dla nich sposób dowiedzą się, dlaczego zdrowe odżywianie jest dla nich tak istotne.” – mówi Ewa Zacharewicz, przedstawiciel Partnerstwa dla Zdrowia

Kulminacją programu będzie Dzień Zdrowego Śniadania. Już po raz drugi, w dniu 8 listopada w klasach zostanie zorganizowane wspólne śniadanie uczniów, nauczycieli i rodziców.

„Śniadanie jest pierwszym posiłkiem po wielu godzinach snu. Dlatego potrzebujemy go zaraz po przebudzeniu, aby rozpocząć dzień pełni sił i energii. Drodzy rodzice, zaproście dzieci do kuchni i pokażcie im fascynujący świat, który angażuje wszystkie zmysły: smak, węch, wzrok, a nawet słuch. Postarajcie się wspólnie, aby jedzenie nie tylko było smaczne, ale również ładnie wyglądało, apetycznie chrupało i smakowicie pachniało. Obudźcie ciekawość dziecka, podając kokardki makaronowe, kolorowe słupki warzywne, owocowe koktajle i wiele, wiele innych pyszności. Takie śniadanie sprawi, że organizm będzie zasilany przez stopniowo uwalniającą się energię.” – mówi Tomek Woźniak, kucharz, tegoroczny ambasador programu. A jak dodaje jego pomocnica, 9-letnia Ola: „Wspólnie z Tomkiem przygotowaliśmy aż 12 pysznych śniadań. Bardzo lubię pomagać w kuchni. A najlepsze jest później jedzenie tego, co sama przygotowałam. To naprawdę super zabawa”.

Program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc” jest kolejną inicjatywą w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia. Dotychczasowe działania poświęcone zmniejszaniu niedożywienia dzieci w Polsce zostaną po raz kolejny wzmocnione o edukację najmłodszych poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

„Wierzymy, że program edukacyjny Śniadanie Daje Moc przyczyni się do zwiększenia świadomości nt. zdrowego odżywiania dzieci oraz zmiany nawyków żywieniowych, w tym większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i drugiego śniadania w szkole.” – mówi Ewa Zacharewicz.

Klasy biorące udział w programie Śniadanie Daje Moc będą mogły przystąpić aż do dwóch konkursów: na najlepszy reportaż z działalności Klubów Śniadaniowych oraz na najlepszy reportaż z organizacji Dnia Zdrowego Śniadania. Dla zwycięzców (szkoły, nauczyciela oraz klasy) po raz kolejny przewidziano atrakcyjne nagrody.

Partnerstwo dla zdrowia, śniadanie daje moc

Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy