BLW, niemowlę je owoce, Fotolia_81071025
fot. Fotolia.com

Czy twoje dziecko jest gotowe do rozszerzania diety metodą BLW?

Marchewka czy ziemniak, dynia czy jabłko – niezależnie od tego, jak zaczynasz rozszerzanie diety dziecka, powinno być ono na taką rewolucję gotowe. Sprawdź, czy twój maluch może rozpocząć przygodę z nowymi smakami.
Katarzyna Imiołek
BLW, niemowlę je owoce, Fotolia_81071025
fot. Fotolia.com
Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na pierwszy niemleczny posiłek? Oto kilka oznak świadczących o tym, że możesz zacząć rozszerzanie diety metodą BLW dziecka. Pamiętaj, że dziecko jest gotowe na pierwszy stały posiłek, gdy te elementy występują jednocześnie.

Zobacz 13 zasad żywienia dziecka metodą BLW


1. Dziecko umie prosto siedzieć (samodzielnie lub na kolanach mamy czy taty).

Dzięki temu jego przełyk jest drożny i swobodny. Wystarczająco silne mięśnie grzebietu i brzucha sprawią, że posiłek będzie naprawdę przyjemnością, nie okupioną wysiłkiem utrzymania się w pionie.
Redakcja poleca: Metoda BLW - ekspert tłumaczy, co to jest [WIDEO]
​Dr n. med. Andrea Horvath-Stolarczyk, pediatra z Uniwersytetu Medycznego, opowiada, na czym polega metoda BLW. Mimo że to dziecko wybiera pokarmy - odpowiedzialność za to, co znajdzie się na talerzu nadal leży po stronie rodziców. Metoda ta jest odpowiednia dla dzieci, które potrafią już samodzielnie usiąść.


2. Dziecko chwyta drobne przedmioty i potrafi je celnie podnieść do ust.

Większość niemowląt potrafi schwytać łatwe do trzymania w paluszkach przedmioty, podnieść je i włożyć do buzi. Zaobserwujesz to nawet podczas zwykłej zabawy.


3. Maluch gryzie zabawki i robiąc to, wykonuje twarzą ruchy podobne do tych, jakie robimy przeżuwając.

Prawidłowy rozwój niemowlaka, a konkretnie doskonalenie mięśni żuchwy, odkrywanie, że język potrafi ich zawartość przemieszczać, a dziąsła zgniatać, to prawdziwy krok milowy do samodzielnego gryzienia jedzenia.


4. Dziecko samo sięga po jedzenie i chce włożyć je do ust.

Daj mu zatem taką możliwość! Nie licz jednak, że zje taką porcję jedzenia. Jeszcze nie ma skoordynowanych ruchów języka, szczęk i policzków. Nie zdziw się, że jedzenie na początku będzie z małej buzi wypadać. Wszystkiego trzeba się nauczyć!

Uwaga! Twoje dziecko jeszcze nie ma ząbków? Niemowlęta do jedzenia naprawdę nie potrzebują zębów. Ich silne dziąsła z powodzeniem wystarczają do gryzienia, rozdrabniania i przeżuwania jedzenia.


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy