GRY
 
 

Jak rosną dzieci?

Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko w różnych okresach i dowiedz się, czy Twoja pociecha rozwija się prawidłowo.

Wzrost dziecka
fot. materiały prasowe

Wzrost dziecka w różnych okresach życia

  • Noworodek (do 28. dnia życia). Długość ciała noworodka zależy oczywiście od tego, w którym miesiącu ciąży przyszedł na świat. Noworodki donoszone (czyli urodzone między 38. a 42. tygodniem ciąży) ważą przeciętnie ok. 3300-3600 g, a długość ich ciała waha się zwykle między 50 a 52 cm1. Jednak niektóre dzieci urodzone o czasie są z różnych powodów mniejsze. Jeśli urodzeniowa długość i/lub masa ciała noworodka znajdują się poniżej 10 centyla w stosunku do wieku ciążowego i płci, to zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) można u takiego noworodka postawić rozpoznanie SGA (ang. small for gestational age). Oznacza to noworodka urodzonego za małego w stosunku do wieku ciążowego. Jeśli lekarz nie dysponuje dokładnymi danymi dotyczącymi wieku ciążowego, za niską masę urodzeniową dla noworodków urodzonych o czasie przyjmuje się masę poniżej 2500 g2. Wprawdzie większość dzieci z SGA urodzonych o czasie „nadgania” deficyty wzrostowe (ang. catch-up growth) do 2. roku życia, a dzieci z SGA urodzone przedwcześnie – do 4. roku życia, jednak ok. 10% dzieci z SGA pozostaje niskorosłymi w okresie dzieciństwa, a ok. połowa z nich nigdy nie osiągnie wzrostu ostatecznego powyżej 3. centyla lub będzie mieścić się w dolnych zakresach norm populacyjnych (161±8 cm dla mężczyzn i 147,6±7,2 cm dla kobiet)3. Jeśli więc waga i/lub długość ciała Twojej pociechy tuż po urodzeniu była zbyt mała, zadbaj o to, by dziecko było pod stałą obserwacją lekarza. Umożliwi to bieżące monitorowanie wzrastania malucha, a w razie potrzeby – wdrożenie odpowiedniego leczenia.
  • Niemowlę (do 12. miesiąca życia). Jest to faza najintensywniejszego wzrostu i rozwoju w różnych obszarach, w tym także fizycznym. W ciągu pierwszych 12. miesięcy maluch zwiększa swoją długość ciała średnio aż o 22-25 cm! Wtedy też kształtują się fizjologiczne krzywizny kręgosłupa i doskonalą się ruchy lokomocyjne, a ciało się pionizuje.
  • Wczesne dzieciństwo (2-3 r.ż.). W tym okresie tempo wzrastania wyraźnie spada, ale nie przejmuj się tym – to absolutnie normalne. W 2. r.ż. maluch urośnie o ok. 12 cm, a w 3. – o ok. 8 cm. Zmienia się także postawa dziecka, a ruchy lokomocyjne doskonalą się, choć jeszcze daleko im do perfekcji1.
  • Okres przedszkolny (4.-6. r.ż.). Tempo wzrastania jest jeszcze mniejsze niż w poprzednim okresie. Maluch rośnie o ok. 6-8 cm rocznie, za to coraz lepiej radzi sobie z ruchami lokomocyjnymi, które stają się bardziej płynne i precyzyjne1.
  • Młodszy wiek szkolny (7.-10./12. r.ż.). Ten okres cechuje się najwolniejszym tempem wzrastania. Dziecko rośnie o ok. 5 cm rocznie. Można jednak powiedzieć, że to swego rodzaju cisza przed burzą, bo w kolejnym okresie – adolescencji, tempo wzrastania znów przyspieszy1.
Niezależnie od tego, w jakiej fazie rozwoju znajduje się Twoja pociecha, pamiętaj o tym, by stale i na bieżąco monitorować jego wzrost. Na pewno zrobi to lekarz pediatra podczas obowiązkowych bilansów, możesz też robić to sama w domu, mierząc malucha co ok. 3 miesiące. Dzięki temu można dość szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości wzrostowe i w porę wprowadzić odpowiednie postępowanie4.

Przypisy
1Pediatria, red. K. Kubicka, W. Kawalec, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, s. 3–6.
2A. Rudzka-Kocjan, M. Szalecki, Zastosowanie ludzkiego rekombinowanego hormonu wzrostu w leczeniu niedobru wzrostu dzieci urodzonych z małą urodzeniową masą ciała, „Standardy medyczne Pediatria 2012, T. 9, s. 107-114.
3M. Kalina, Dziecko urodzone za małe w stosunku do wieku ciążowego (SGA) - problemy endokrynologiczne i metaboliczne oraz możliwości terapeutyczne, „Stnadard medyczne. Pediatria” 2017, T.14, s. 241-250.
4D. Łukasik, Aby dzieci rosły duże i zdrowe, http://www.gp24.pl/archiwum/art/4363383,aby-dzieci-rosly-duze-i-zdrowe,id,t.html.

Artykuł powstał z udziałem firmy Sandoz Polska Sp. Z o.o.
 
SAND/139/12-2017 

 
Redakcja poleca: Co to jest SGA? [WIDEO]
Masa urodzeniowa dziecka i długość jego ciała mogą mieć ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Dlaczego? Sprawdź!

Ocena (3 oceny)

5.7
Więcej:
Doładuj
Przeładuj