GRY
 
 

Czy ty też cierpisz na mamnezję? Sprawdź!

Czy wiesz, że młode matki są narażone na poważną chorobę: mamnezję?! Jeśli nie pamiętasz, jaki jest dziś dzień tygodnia i nie wiesz, jak właściwie się nazywasz – możesz być pewna: też padłaś jej ofiarą.

mamnezja
fot. Fotolia
Wiem wszystko o chorobach wieku wczesnodziecięcego. Ospa, szkarlatyna czy choroba bostońska nie mają przede mną tajemnic. Nie wiedziałam jednak, że istnieją też choroby okresu wczesnomacierzyńskiego – a co więcej, że na jedną z nich – mamnezję – choruję już od lat!

Co to za choroba:

Mamnezja to specjalny rodzaj amnezji, który pojawia się tylko u młodych mam. Tak samo jak daltonizm mamnezja sprzężona jest z płcią, przy czym w przeciwieństwie od daltonizmu dotyka wyłącznie kobiety.
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Sposób zarażania:

Kobieta zaraża się nią zwykle już na sali porodowej podczas kontaktu skóra do skóry z dzieckiem. Ewentualnie pierwsze objawy pojawiają się z kilkudniowym opóźnieniem i mogą być (mylnie!) interpretowane jako zwyczajne zmęczenie. 

3 najczęstsze wczesne objawy mamnezji:

(utrzymują się w pierwszych miesiącach od porodu):
  • Nie jesteś w stanie przypomnieć sobie, od której piersi zaczęłaś ostatnie karmienie.  
  • Nie pamiętasz, jaki dzień tygodnia był wczoraj. 
  • Nie pamiętasz, jaka pogoda była dwa dni temu.

3 najczęstsze późne objawy mamnezji:

(utrzymują się między 1. a 30 rokiem życia dziecka):
  • Po powrocie ze szpitala chowasz szpitalną opaskę na rączkę swojego dziecka w bezpieczne miejsce i przez kolejne lata nie możesz przypomnieć sobie, gdzie konkretnie.
  • Mniej więcej raz dziennie zwracasz się do męża imieniem twojego brata (tłumaczysz sobie, że Mariusz i Marcin brzmią przecież prawie tak samo!)
  • Twierdzisz z absolutnym przekonaniem, że poród wcale nie był taki straszny i że właściwie nic nie bolało.

Leczenie mamnezji:

Do tej pory nie znaleziono jednego skutecznego sposobu leczenia, chociaż część lekarzy utrzymuje, że na mamnezję działa to samo, co na większość infekcji wirusowych, czyli sen i wypoczynek.

Psycholodzy behawioralni doradzają też doraźne metody łagodzenia skutków mamnezji, np. zapisywanie ważnych terminów w kalendarzu.

Powikłania:

Mamnezja jest niegroźna, czasem jednak – jeśli jednym z objawów będzie notoryczne zapominanie o śniadaniu (tak bywa u wielu cierpiących na nią matek!) – może prowadzić do poważniejszych kłopotów ze zdrowiem, np. anemii.

Uwaga! Najczęstszym powikłaniem trzeciego z późnych objawów mamnezji jest kolejna ciąża i poród.

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj