Minister Edukacji o powrocie uczniów do szkoły
fot. Instagram/przemyslawczarnek/Adobe Stock/kolaż mamotoja.pl

Przemysław Czarnek poinformował, czy jest szansa na powrót uczniów do szkół 18 stycznia

Minister Edukacji podał datę, kiedy zapadnie ostateczna decyzja w sprawie terminu powrotu do nauki stacjonarnej oraz tego, czy od razu wrócą do szkół wszyscy uczniowie, czy najpierw tylko dzieci z klas 1-3.
Milena Oszczepalińska
Minister Edukacji o powrocie uczniów do szkoły
fot. Instagram/przemyslawczarnek/Adobe Stock/kolaż mamotoja.pl
W dniach między 11 a 15 stycznia zaplanowane jest przeprowadzenie masowych testów na koronawirusa wśród nauczycieli uczących w klasach 1-3 szkół podstawowych, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia w środę, 30 grudnia. Z zebranych od nauczycieli informacji wynika, że chętnych do przebadania jest 190 tysięcy pracowników szkół. Udział w testach ma być darmowy i dobrowolny. Minister edukacji Przemysław Czarnek w rozmowie z TVP Info poinformował, czy dopiero po wynikach testów nauczycieli dowiemy się, kiedy dzieci mają szansę na powrót do placówek szkolnych.

Trzeba sprawdzić, ilu nauczycieli będzie mogło wrócić do szkół

Przemysław Czarnek wyjaśnił, że masowe testy na obecność koronawirusa wśród nauczycieli potrzebne są do tego, by „stworzyć taką bramkę, która spowoduje, że nauczyciele, którzy będą mieli koronawirusa, będą musieli udać się jeszcze na nauczanie zdalne, czy w ogóle w izolację, natomiast do szkół wrócą tylko ci, którzy nie mają koronawirusa”. Jednak decyzja o tym, którzy uczniowie i kiedy wrócą do nauczania stacjonarnego, ma zapaść wcześniej, przed testami nauczycieli.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie możliwy będzie powrót uczniów do szkół. Zależy to od sytuacji epidemicznej w kraju. „Powrót uczniów do szkół planujemy, jeśli pozwoli na to rozwój pandemii koronawirusa, już po 17 stycznia. Powtarzam: jeśli pozwoli na to sytuacja z rozwojem pandemii koronawirusa. Będziemy to oceniać za kilka dni, będą to oceniać epidemiolodzy, wirusolodzy, będą oceniać dynamikę pandemii koronawirusa. Będziemy podejmować decyzję po 4 stycznia – między 4 a 11 stycznia, o tym, czy wracamy do szkół i kto wraca” – stwierdził minister.

W tych dniach ma zapaść decyzja zarówno o tym, od kiedy szkoły znów będą otwarte, jak i o tym, czy trafią do nich wyłącznie uczniowie klas początkowych, czy też uczniowie klas ósmych i maturalnych.

Źródło: gazeta.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy