ciąża, tabletki

Czy w ciąży brać witaminy

Wszystko to, czego Twoje maleństwo w brzuszku potrzebuje, dostaje od Ciebie. A Ty? Czy dbasz o siebie?
ciąża, tabletki
Nigdy przedtem nie byłaś tak odpowiedzialna za innego człowieka, jak teraz, gdy jesteś w ciąży. To dzięki Tobie Twój maluszek rozwija się, rośnie...
To Ty dostarczasz swojemu dziecku składników do budowy kości, tkanek, komórek. Dlatego, patrząc na talerz, zamiast brukselki zobacz żelazo, a zamiast truskawek – witaminę C.

Pewnie już wiesz, że w ciąży nie powinnaś jeść za dwoje, tylko dla dwojga. Co to oznacza? Mniej więcej to, że nie musisz zjadać dwa razy więcej – dopiero w drugim i trzecim trymestrze potrzebujesz o 300–500 kcal więcej niż przed ciążą. To kotlet z chudego mięsa, jarzynka i owoce, nie zaś pięć porcji lodów! Postaw na jakość, a nie ilość. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały rośnie aż o połowę! Czy dobra dieta jest w stanie dostarczyć ich wszystkich? A jeśli nie, to może warto sięgnąć po gotowe preparaty witaminowo-mineralne? Nie zawsze są potrzebne. Ale czasem bywają konieczne – szczególnie gdy dokuczają Ci ciążowe dolegliwości.

Gdy jesteś zdrowa...

Jeśli nie przestrzegasz żadnej diety (np. antyalergicznej albo wegetariańskiej), jesz codziennie pięć urozmaiconych posiłków, dużo owoców i warzyw, a oprócz tego chude mięso, ryby, nabiał, kasze, czyli odżywiasz się tak, jak zalecają lekarze, nie musisz w czasie ciąży brać preparatów witaminowo-mineralnych! Wszystkie cenne składniki przekazujesz dziecku w tym, co jesz. Jeżeli nie masz pewności, czy Twój jadłospis jest idealny, i bierzesz gotowe preparaty, to pamiętaj, że są one tylko dodatkiem do diety – organizm łatwiej przyswaja witaminy z warzyw i owoców.
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.

... albo na diecie

Jeśli stosujesz dietę wegetariańską, najlepiej by było, żebyś na czas ciąży zrezygnowała z niej.
Jajka, ryby, chude mięso (drób, cielęcina) to źródło świetnie przyswajalnego żelaza, a także witamin z grupy B. Zamiast mięsa możesz jeść więcej kasz, fasoli, orzechów i moreli. Licz się z tym, że lekarz zaleci przyjmowanie preparatów witaminowych. To także konieczne, gdy masz alergię na mleko krowie.

Suplementy z witaminami w ciąży - sprawdź opinie

Ach, te nudności

Ciążowe kłopoty z żołądkiem często oznaczają też mniejszy apetyt. Aż się prosi, abyś wzięła dodatkowe witaminy. Bo gdy wymiotujesz, są szczególnie potrzebne. Dlatego jedz jak najwięcej owoców i warzyw. Pomocne mogą być gotowe preparaty witaminowe. Niestety, często podrażniają żołądek. Powiedz o tym lekarzowi, na pewno coś na to poradzi.

Masz anemię...

Gdy Twój organizm pracuje dla dwojga, spada ilość hemoglobiny i czerwonych krwinek we krwi, co może doprowadzić do anemii (krwinki nie dostarczają dziecku odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych). Zadbaj, by na Twoim talerzu często gościły ryby, zielone warzywa, orzechy, morele czy mięso. To bogactwo żelaza. Lekarz zaleci przyjmowanie preparatów krwiotwórczych: żelaza i witamin z grupy B.

... lub skurcze

Drętwiejące nogi, kołatanie serca, ból w mięśniach. Brakuje Ci magnezu! Jedz kasze, migdały, figi, banany, ryby, pij kakao i niegazowaną wodę mineralną bogatą w magnez. Lekarz może też przepisać Ci preparaty zawierające ten pierwiastek.

Zdrowa dieta to...

Dużo warzyw i owoców, nabiał, kasze, ryby, chude mięso. To najlepsze źródło witamin i składników odżywczych. Gotowe preparaty witaminowo-mineralne nie powinny zastąpić pożywnego posiłku.

Zestaw obowiązkowy dla brzuszka

Witamina, o której przyjmowaniu nie możesz zapomnieć w czasie ciąży, to B9, czyli kwas foliowy. Twojemu maluszkowi w brzuchu jest ona wprost niezbędna!
  • Kiedy brać. Kwas foliowy powinnaś zacząć przyjmować, ZANIM zajdziesz w ciążę. Możesz go stosować długie miesiące. W ciąży łykanie tej witaminy jest konieczne co najmniej do 12. tygodnia.
  • Dlaczego taki ważny. Bo to najlepszy i bardzo prosty sposób zapobiegania poważnym wadom centralnego układu nerwowego dziecka.
  • W jakiej ilości. Wystarczy 0,4 mg dziennie, o większych dawkach decyduje lekarz. Uwaga: kwas foliowy znajduje się także w wielu zestawach witamin dla ciężarnych, więc jeśli je bierzesz, spytaj ginekologa, czy musisz go dodatkowo przyjmować.
PAMIĘTAJ!
Żadnych preparatów witaminowych nie bierz bez konsultacji z ginekologiem. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, gdy tworzy się cały układ nerwowy dziecka. Nadmiar witamin może szkodzić!

Konsultacja: dr n. med. Jacek Lisawa, ginekolog położnik
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy