czy w ciąży można brać znieczulenie w ciąży
fot. Fotolia

Czy w ciąży można brać znieczulenie u dentysty?

Czeka cię leczenie stomatologiczne, ale nie wiesz, czy możesz wziąć znieczulenie u dentysty? Sprawdź!
Karolina Stępniewska
czy w ciąży można brać znieczulenie w ciąży
fot. Fotolia


Leczenie zębów w ciąży to często stresująca sprawa dla przyszłych mam. Dlatego najlepiej jest zadbać o ich zdrowie jeszcze przed planowaniem ciąży. Jeżeli jednak już się spodziewasz dziecka, a twoje zęby wymagają leczenia, w żadnym wypadku nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Chore zęby nie są obojętne dla zdrowia twojego malucha. Zobacz, jak leczyć zęby w ciąży.

Możesz brać znieczulenie, ale pod warunkiem!

Kobieta w ciąży może skorzystać ze znieczulenia u dentysty pod warunkiem, że nie zawiera ono adrenaliny lub noradrenaliny mogących wywołać skurcze. Dlatego u przyszłych mam lekarze zazwyczaj stosują tzw. znieczulenie czyste, czyli bez składnika powodującego obkurczanie się naczyń krwionośnych.

Często stosowanym środkiem znieczulającym jest artykaina, zawierająca najmniejsze dopuszczalne stężenie adrenaliny. Lek znosi ból i jest bezpieczny dla zdrowia mamy i jej dziecka.

Jeżeli ubytek w zębie jest mały, warto rozważyć, czy konieczne jest użycie znieczulenia, tak aby bez potrzeby nie obciążać organizmu w ciąży lekami znieczulającymi. Pamiętaj jednak, że jeżeli boisz się, że zabieg będzie cię bolał i z tego powodu stresujesz się, skorzystaj ze znieczulenia, gdyż ból i nerwy nie są wskazane dla ciebie i dziecka.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Leczenie zębów w pierwszym trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży lekarze są ostrożni przy wykonywaniu znieczulenia w leczeniu zębów. Jest to uzasadnione, gdyż w tym czasie kształtują się wszystkie organy maluszka, a nie ma do końca pewności, jak na rozwijający się płód mogą wpływać leki i zabiegi.

Zdaniem stomatologów, nieleczenie chorób jamy ustnej u ciężarnych niesie ze sobą o wiele większe ryzyko powikłań niż podanie im środka znieczulającego. Dlatego, jeżeli leczenie zębów wymaga zastosowania znieczulenia dużych ubytków próchnicowych czy konieczności leczenia kanałowego dentysta może podjąć taką decyzję.

Leczenie zębów w ciąży w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy dziecko jest już ukształtowane, nie jest już obarczone takim ryzykiem i nie ma przeciwwskazań do stosowania znieczulenia. Bez przeszkód można też w tym czasie usunąć zęba w znieczuleniu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ciąża sprzyja próchnicy. Rozwijające się dziecko pobiera z organizmu mamy cenne składniki mineralne, zaś przyszła mama chętnie podjada między posiłkami i nie zawsze myje zęby po każdym jedzeniu. Zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety, także mogą sprzyjać powstawaniu płytki nazębnej i tworzeniu się kamienia.

Zanim zdecydujesz się na dziecko, odwiedź swojego stomatologa, aby ocenił stan twoich zębów i wyleczył w razie konieczności. Następnie warto pokryć je fluorem zabezpieczającym przez rozwojem próchnicy. Dbaj o higienę jamy ustnej i przychodzić na wizyty kontrolne do dentysty przynajmniej raz na trzy miesiące.

Pamiętaj! Dla rozwijającego się w twoim brzuchu dziecka o wiele korzystniejsze jest wyleczenie zębów niż stan zapalny lub bakterie próchnicy, które mogą być groźne dla płodu. Z chorego zęba bakterie mogą się rozprzestrzenić wraz z krwią po całym organizmie i przez łożysko dotrzeć do dziecka.

Badania przeprowadzone przez naukowców w USA jednoznacznie udowodniły, że bakterie będące przyczyną próchnicy mogą powodować:
 
Uwaga ! Podczas ciąży nie powinno się wykonywać zdjęć rentgenowskich – to jeszcze jeden argument za tym, aby dbać o zęby, tak aby nie dopuścić do dużych zmian i aby nie było konieczne ich prześwietlenie.


 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy