Czy w ciąży można brać znieczulenie u dentysty?
Czeka cię leczenie stomatologiczne, ale nie wiesz, czy możesz wziąć znieczulenie u dentysty? Sprawdź!
Leczenie zębów w ciąży to często stresująca sprawa dla przyszłych mam. Dlatego najlepiej jest zadbać o ich zdrowie jeszcze przed planowaniem ciąży. Jeżeli jednak już się spodziewasz dziecka, a twoje zęby wymagają leczenia, w żadnym wypadku nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Chore zęby nie są obojętne dla zdrowia twojego malucha. Zobacz, jak leczyć zęby w ciąży.
Możesz brać znieczulenie, ale pod warunkiem!
Kobieta w ciąży może skorzystać ze znieczulenia u dentysty pod warunkiem, że nie zawiera ono adrenaliny lub noradrenaliny mogących wywołać skurcze. Dlatego u przyszłych mam lekarze zazwyczaj stosują tzw. znieczulenie czyste, czyli bez składnika powodującego obkurczanie się naczyń krwionośnych.Często stosowanym środkiem znieczulającym jest artykaina, zawierająca najmniejsze dopuszczalne stężenie adrenaliny. Lek znosi ból i jest bezpieczny dla zdrowia mamy i jej dziecka.
Jeżeli ubytek w zębie jest mały, warto rozważyć, czy konieczne jest użycie znieczulenia, tak aby bez potrzeby nie obciążać organizmu w ciąży lekami znieczulającymi. Pamiętaj jednak, że jeżeli boisz się, że zabieg będzie cię bolał i z tego powodu stresujesz się, skorzystaj ze znieczulenia, gdyż ból i nerwy nie są wskazane dla ciebie i dziecka.
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.
Leczenie zębów w pierwszym trymestrze ciąży
W pierwszym trymestrze ciąży lekarze są ostrożni przy wykonywaniu znieczulenia w leczeniu zębów. Jest to uzasadnione, gdyż w tym czasie kształtują się wszystkie organy maluszka, a nie ma do końca pewności, jak na rozwijający się płód mogą wpływać leki i zabiegi.Zdaniem stomatologów, nieleczenie chorób jamy ustnej u ciężarnych niesie ze sobą o wiele większe ryzyko powikłań niż podanie im środka znieczulającego. Dlatego, jeżeli leczenie zębów wymaga zastosowania znieczulenia dużych ubytków próchnicowych czy konieczności leczenia kanałowego dentysta może podjąć taką decyzję.
Leczenie zębów w ciąży w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy dziecko jest już ukształtowane, nie jest już obarczone takim ryzykiem i nie ma przeciwwskazań do stosowania znieczulenia. Bez przeszkód można też w tym czasie usunąć zęba w znieczuleniu.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Ciąża sprzyja próchnicy. Rozwijające się dziecko pobiera z organizmu mamy cenne składniki mineralne, zaś przyszła mama chętnie podjada między posiłkami i nie zawsze myje zęby po każdym jedzeniu. Zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety, także mogą sprzyjać powstawaniu płytki nazębnej i tworzeniu się kamienia.Zanim zdecydujesz się na dziecko, odwiedź swojego stomatologa, aby ocenił stan twoich zębów i wyleczył w razie konieczności. Następnie warto pokryć je fluorem zabezpieczającym przez rozwojem próchnicy. Dbaj o higienę jamy ustnej i przychodzić na wizyty kontrolne do dentysty przynajmniej raz na trzy miesiące.
Pamiętaj! Dla rozwijającego się w twoim brzuchu dziecka o wiele korzystniejsze jest wyleczenie zębów niż stan zapalny lub bakterie próchnicy, które mogą być groźne dla płodu. Z chorego zęba bakterie mogą się rozprzestrzenić wraz z krwią po całym organizmie i przez łożysko dotrzeć do dziecka.
Badania przeprowadzone przez naukowców w USA jednoznacznie udowodniły, że bakterie będące przyczyną próchnicy mogą powodować:
- przedwczesny poród,
- wpływać na niską masę urodzeniową dziecka.
Uwaga ! Podczas ciąży nie powinno się wykonywać zdjęć rentgenowskich – to jeszcze jeden argument za tym, aby dbać o zęby, tak aby nie dopuścić do dużych zmian i aby nie było konieczne ich prześwietlenie.
Zobacz też: