Czy w ciąży można chodzić do dentysty?

Boisz się, że leczenie stomatologiczne może zaszkodzić twojemu dziecku? Przeczytaj, czy w ciąży można chodzić do dentysty i jakie zabiegi są dozwolone.
Karolina Stępniewska
czy w ciąży można chodzić do dentysty
fot. Fotolia
Czy w ciąży można chodzić do stomatologa? Czasem nawet trzeba! Kobiety oczekujące dziecka boją się jednak, że leczenie zębów może zaszkodzić rozwojowi płodu. Czy słusznie?

Dentysta w ciąży

Kobieta w ciąży nie tylko może chodzić do dentysty, ale wręcz powinna odwiedzić stomatologa w trakcie trwania ciąży. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży powinno odbyć się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6–8 tydzień ciąży). Około 20. tygodnia ciąży należy ponownie skontrolować zęby. 
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Zęby w ciąży

Zmiany hormonalne w ciąży są niekorzystne dla dziąseł, które mogą krwawić, odsłaniać szyjki zębowe i rozpulchniać się. Wymioty podczas mdłości ciążowych mogą niszczyć szkliwo, a ciążowe zachcianki mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy, która nie jest obojętna dla płodu, bo  bakterie mogą przez łożysko dotrzeć do dziecka.  Dlatego jeśli kobieta w ciąży musi leczyć zęby, powinna bezwzględnie to zrobić. Należy zawsze poinformować stomatologa o ciąży. Zabiegi stomatologiczne w ciąży wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Można zęby borować, usuwać, a nawet wykonywać rentgena zęba, jeśli stomatolog użyje odpowiedniej ochrony na brzuch i piersi pacjentki.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy