makowiec w ciąży
fot. Adobe Stock

Czy w ciąży można jeść makowiec i inne potrawy zawierające mak?

Obawy związane z jedzeniem maku w ciąży zwykle dotyczą jego właściwości narkotycznych. Wyjaśniamy, czy można bez ryzyka jeść makowiec w ciąży oraz inne wypieki i dania, które zawierają mak. 
Małgorzata Wódz
makowiec w ciąży
fot. Adobe Stock
Makowiec w ciąży nie jest zakazany – to dobra wiadomość dla wszystkich miłośników ciast z makiem. Nasiona maku dodawane do żywności są bezpieczne dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Należy jednak jadać je z umiarem i dbać, aby potrawy z makiem były odpowiedniej jakości. Nadmiar maku w diecie ciężarnej może niekorzystnie wpływać na jej zdrowie.

Makowiec w ciąży – dlaczego nie można jeść go zbyt dużo?

Mak jest rośliną oleistą i przez to wysokokaloryczną. W kuchni wchodzi często w skład masy makowej, w której występuje razem miodem, orzechami i bakaliami. Takie połączenie to prawdziwa bomba kaloryczna i główny powód, dla którego kobieta w ciąży nie powinna objadać się makowcem oraz innymi wypiekami i potrawami z dodatkiem masy makowej.

Szczególnie należy uważać na gotowe masy makowe, które zawierają dużo dodatkowych niezdrowych składników (np. nadmiar cukru, syrop glukozowo-fruktozowy, sztuczny miód, mąkę). Jeśli kobieta w ciąży ma ochotę na makowiec lub kutię, najlepiej przyrządzić je z masą makową zrobioną w domu. Do jej przygotowania potrzebny jest jedynie mak, miód, bakalie i orzechy. Mak przed zmieleniem powinien być ugotowany w wodzie lub mleku, a następnie odsączony. Warto kupować mak ekologiczny, który nie zawiera pestycydów.
 
Warto wiedzieć: mak może powodować alergię. Uczulenie na mak może iść w parze z alergią na orzechy laskowe, sezam, żyto, grykę i kiwi. 

Działanie narkotyczne maku a ciąża

Wątpliwości dotyczące jedzenia maku podczas ciąży mają związek z jego działaniem narkotycznym, nasennym, uspokajającym. Znaczenie w tym wypadku ma jednak rodzaj maku. Właściwości narkotyczne ma mak lekarski, który jest wykorzystywany do produkcji opium. To z niego produkuje się składniki leków: m.in. morfinę, kodeinę, papawerynę. Do celów kulinarnych w Polsce wykorzystuje się mak o małej zawartości alkaloidów narkotycznych. Najczęściej jest to mak niebieski (tzw. europejski) lub droższy od niego mak biały (nazywany indiańskim), popularny również w kuchni na Bliskim Wschodzie. Mak biały jest delikatniejszy i słodszy od niebieskiego. W Polsce znaleźć go można w przyrządzonych według tradycyjnej receptury poznańskich rogalach marcińskich, a także w daniach wigilijnych, kutii czy kluskach z makiem. Oba rodzaje maku uznawane są za niskomorfinowe. 

Zdarzają się jednak zanieczyszczone partie maku spożywczego (niebieskiego lub białego), które zawierają więcej alkaloidów narkotycznych. To kolejny powód, aby potrawy z makiem w ciąży jadać w małych ilościach. 

W USA w ostatnich tygodniach ciąży zaleca się rezygnację z dań zawierających mak. W niektórych stanach po porodzie kobiety rutynowo poddawane są testom na obecność narkotyków. Zdarzały się pozytywne wyniki testów, których przyczyną była obecność maku w diecie ciężarnej (nawet w ilości, która nie wpływa niekorzystnie na przebieg ciąży).
 

Potrawy, w których wykorzystuje się mak:

 • tradycyjne dania na Boże Narodzenie – makowiec, kutia, kluski z makiem,
 • wypieki wielkanocne, np. mazurki
 • słynne rogale marcińskie (do masy dodaje się biały mak),
 • muesli (jako dodatek)
 • pieczywo (posypuje się nim chleb, bułki, rogale, precle),
 • niektóre orientalne przyprawy, np. curry.

Mak w ciąży – czy jest zdrowy?

Mak jedzony w umiarkowanych ilościach jest elementem zdrowej diety. Nasiona maku zawierają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych takich jak:
 • wapń (łyżka maku ma tyle wapnia co 100 ml mleka) 
 • magnez
 • potas
 • żelazo
 • błonnik
 • białko roślinne
 • kwasy tłuszczowe
 • witaminy z grupy B

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno? [WIDEO]
Masz ochotę na pyszny sernik na zimno, ciastka z kremem a może domowy majonez? Każda z tych potraw może zawierać surowe jajka. Sprawdź, czy w ciąży możesz sobie pozwolić na ich zjedzenie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy