kobieta w ciąży u lekarza, srebro koloidalne
fot. Fotolia.com

Czy w ciąży można stosować srebro koloidalne?

W internecie roi się od informacji, że srebro koloidalne to lek na wszystko: przeziębienie, zapalenie oskrzeli, opryszczkę, ospę, grzybice, a nawet nowotwory. Czy to prawda? I czy srebro to może być stosowane w ciąży?
Katarzyna Imiołek
kobieta w ciąży u lekarza, srebro koloidalne
fot. Fotolia.com

W aptekach są dostępne suplementy diety, które zawierają srebro koloidalne (kolargol). Jak zapewniają ich producenci, specyfiki te wspomagają leczenie np. przeziębienia, zapalenia oskrzeli, opryszczki, grzybicy, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry, działają przeciwzapalnie i odkażająco, łagodzą ból i swędzenie skóry. 
 

Tymczasem nie ma żadnych badań, które udowodniły, że srebro odgrywa dobroczynną rolę w ludzkim organizmie. Wiadomo natomiast, że może kumulować się w tkankach skóry, wątroby, śledziony, nerek, w mięśniach i mózgu. Co gorsza, jego nadmiar może wywoływać srebrzycę (argyrię). Choroba powoduje zmianę koloru skóry na ciemnoszary lub niebieski. 
 

Czy można pić srebro koloidalne w ciąży?

Lekarze stanowczo odradzają picie srebra koloidalnego w ciąży. Przyjmowanie suplementów diety z kolargolem nic nie zmieni w kwestii odporności ani nie złagodzi objawów żadnych chorób, a nie warto ryzykować negatywnych skutków jego spożywania dla płodu.
 
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Co to jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne jest zawiesiną mikroskopijnych cząsteczek srebra w wodzie. Suplementy diety zawierające kolargol, dostępne najczęściej w formie płynów, są silnie rozcieńczonymi roztworami, nie należy ich więc mylić z srebrem koloidalnym, które jest stosowane w medycynie (np. w okulistyce, w ostrych zapaleniach spojówek).

Srebro koloidalne posiada właściwości bakeriobójcze i grzybobójcze, dlatego w XIX wieku, czyli w czasach, kiedy nie było jeszcze antybiotyków, było wykorzystywane w leczeniu licznych schorzeń, których przyczynami były chorobotwórcze drobnoustroje. Dzisiaj te dolegliwości leczy się po prostu w nowocześniejszy sposób. 
 

Zobacz też: Dieta bogata w kwas foliowy w ciąży + gotowy jadłospis


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy