dziecko, para, impreza, karnawał
fot. Fotolia

Karnawałowe dylematy - szalona zabawa czy wieczór z dzieckiem?

Karnawał w pełni, ale ty zamiast iść na imprezę, wolisz zostać w domu z dzieckiem? I wszystko byłoby dobrze, gdyby twój partner miał takie samo zdanie. Co zrobić, gdy ty marzysz o spędzeniu wieczoru na zabawie z dzieckiem, a on – o szalonej imprezie?
Anna Parcheta
dziecko, para, impreza, karnawał
fot. Fotolia
Gdy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, oboje z partnerem wiedzieliście, że wasze życie wywróci się do góry  nogami, zmienią się priorytety i że od teraz najważniejszą osobą w waszej rodzinie będzie maleństwo, które nosisz pod sercem. A kiedy dziecko się urodziło, cały wasz świat zaczął kręcić się wokół niego. I mimo że ma ono już kilka miesięcy, ty nadal nie wyobrażasz sobie, byś mogła odstąpić od niego choćby na krok.  Twój partner natomiast coraz częściej zaczyna przebąkiwać o wieczornych wyjściach, zwłaszcza teraz, kiedy jest karnawał i dostajecie coraz więcej propozycji wyjścia na bal, dyskotekę, imprezę w klubie czy "domówkę". Irytuje się, gdy odrzucasz kolejne zaproszenie znajomych i decydujesz za was oboje. Ty natomiast rozżalona krzyczysz, że rodzina nie jest dla niego ważna i że woli się bawić, niż spędzić czas z dzieckiem. I awantura gotowa. Co zrobić, by karnawał był czasem radości, a nie kłótni? Zacznij od ustalenia, gdzie leży problem.

W karnawale on chce szaleć, a ty zostać z dzieckiem

Jako młoda mama pragniesz każdą chwilę spędzać z dzieckiem, nie chcesz przecież przegapić żadnego ważnego momentu w jego rozwoju. Musisz być przy tym, jak twoje dziecko pierwszy raz się uśmiechnie, zrobi swój pierwszy kroczek, wypowie pierwsze słowo. To naturalne, że masz silną potrzebę bycia blisko dziecka, zwłaszcza jeśli brzdąc jest jeszcze bardzo mały i jest twoim pierwszym dzieckiem. Życie towarzyskie schodzi wtedy na dalszy plan, a spotkania ze znajomymi odkładasz na bliżej nieokreślone „kiedyś”. To, że twój partner namawia cię, żeby od czasu do czasu wyjść gdzieś tylko we dwoje, wcale nie musi oznaczać, że nie kocha dziecka.
Mężczyzna po narodzinach dziecka czasem czuje się odrzucony. Bo jego kobieta, która do tej pory całą swoją uwagę poświęcała wyłącznie jemu, całkiem przestała go zauważać. Zwróć uwagę, czy aby na pewno nie odstawiłaś swojego partnera na boczny tor, kiedy pojawiło się dziecko. Twój ukochany również potrzebuje uwagi i bliskości, a namawiając cię na karnawałowe wyjście, po prostu chce spędzić trochę czasu z tylko tobą tak, jak dawniej. Ty i twój partner jesteście przecież nie tylko mamą i tatą, lecz także parą i powinniście dbać o wasz związek. Pamiętaj, że całkowity brak intymności nie wpłynie korzystnie na wasze relacje, a ciągłe napięcia między wami odczuje również dziecko. Co jednak zrobić, gdy on wciąż nalega na wieczorne wyjścia?

Zobacz także: Czy młoda mama może pozwolić sobie na randki?
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Co zrobić, by karnawał nie był powodem do kłótni?

To, że jesteś młodą mamą, wcale nie oznacza, że cały karnawał musisz przesiedzieć w domu. Czasem warto ulec namowom partnera i wybrać się na imprezę czy spotkanie ze znajomymi. To na pewno dobrze zrobi nie tylko tobie, lecz także waszemu związkowi. Nic jednak na siłę. Jak dojść do porozumienia z ukochanym w sprawie wieczornych wyjść?
  • Porozmawiaj z partnerem. Powiedz mu o swoich potrzebach i obawach. Wyjaśnij, że dla ciebie to jeszcze za wcześnie, że nie chcesz na dłużej rozstawać się z dzieckiem. Dojrzały mężczyzna zrozumie twój argument i zaczeka, aż znowu będziesz gotowa na randkę tylko we dwoje.
  • Nie decyduj sama. Jeśli znajomi proponują wam wspólne wyjście lub zapraszają na imprezę, nie odmawiaj od razu, nawet jeśli wiesz, że absolutnie nie chcesz nigdzie iść. Jeśli zawsze będziesz decydowała sama, twój partner może poczuć się dotknięty i pomyśleć, że jego zdanie nie ma dla ciebie żadnego znaczenia. Powiedz znajomym, że porozmawiasz z ukochanym i wkrótce dasz im odpowiedź.
  • Ustalcie limit wyjść. Jeśli twój partner chce bawić się w każdy weekend, a ty uważasz, że to stanowczo za dużo, spróbujcie wspólnie ustalić limit wyjść w miesiącu. Umówcie się, że bez dziecka wychodzicie, np. raz albo dwa razy w miesiącu. Jeśli boisz się zostawić malucha na dłużej z dziadkami lub nianią, ustalcie też długość wyjść – 3-4 godziny wystarczą, by potańczyć z przyjaciółmi albo wybrać się do kina i na dobrą kolację.
  • Zadbajcie o bezpieczeństwo dziecka. Kilka dni przed planowanym wyjściem ustalcie, z kim i gdzie zostawicie malca. Jeśli chcecie wynająć na ten wieczór opiekunkę, nie szukajcie jej w ostatniej chwili, ale wcześniej popytajcie znajomych i wybierzcie nianię godną zaufania. Jeśli dziecko ma zostać u kogoś z rodziny, sprawdźcie, czy maluch nie będzie źle się czuł w obcym dla niego domu. Świadomość, że twoje dziecko jest bezpieczne i niczego mu nie brakuje, pozwoli ci w pełni cieszyć się romantyczną randką czy karnawałowym balem.
  • Zróbcie imprezę u siebie. Jeśli naprawdę nie możesz wyobrazić sobie rozstania z dzieckiem nawet na godzinę, zaproście znajomych do siebie. Jeśli tylko nie planujecie słuchać muzyki zbyt głośno, nie ma żadnych przeszkód, by maluch spał spokojnie w pokoju obok.
  • Weźcie dziecko ze sobą. Jeśli znajomi zaprosili was na domówkę i nie zamierzacie przesadnie hałasować, możesz zapytać przyjaciół, czy nie znalazłby się jakiś cichy kącik dla twojego dziecka. A może twoi znajomi też mają dzieci w podobnym wieku? Wtedy najmłodsze pokolenie mogłoby pobawić się trochę razem (może nawet zorganizujecie bal karnawałowy dla dzieciaków), a gdy ułożylibyście maluchy do snu, moglibyście spędzić miły wieczór we własnym gronie.

Zobacz także, jak pielęgnować związek po narodzinach dziecka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy