Czy warto kupować audiobooki

Rozwijają wyobraźnię dziecka czy uwalniają rodziców od wyrzutów sumienia, że sami mu nie czytają? Odpowiadamy i podpowiadamy, po jakie audiobooki sięgnąć. Polecamy wartościowe.
dziecko, dziewczynka, słuchawki
Pamiętasz bajkę, którą kiedyś opowiadała ci mama przed snem? To ją pewnie najczęściej wspominasz, choć w małym paluszku masz i inne historie. Bo dla dziecka ważna jest nie tyle treść bajki, ile przede wszystkim bliskość mamy, taty, dziadków, do których można się przytulić, pokazać radość, lęk i wszystkie inne uczucia, które przeżywa się podczas słuchania.

Dlatego audiobook nigdy nie zastąpi czytania książki czy opowiadania bajki przez rodzica. Nie namawiamy więc do ich słuchania zamiast czytania dziecku książek czy opowiadania bajek. Ale czasem może to być alternatywa dla obejrzenia bajki w telewizji czy pogrania w grę komputerową. Świetnie też sprawdza się podczas długiej jazdy samochodem, kiedy dzieci się nudzą.

Książki rozwijają wyobraźnię dziecka

– Dwu-, trzylatek nie rozumie jeszcze wielu słów, dlatego ważne jest, by to rodzic czytał mu książkę i wyjaśniał trudne fragmenty. Często też maluchy lubią zatrzymać się w jakimś momencie historii, obejrzeć ilustracje – podkreśla Małgorzata Rymaszewska, psycholog z poradni Rodzice i Dzieci, a prywatnie mama czwórki dzieci, która przyznaje, że... jeszcze nigdy nie kupiła audiobooków! Choć, jak się tłumaczy, raczej z braku czasu, a nie dlatego, że jest im przeciwna. Dodaje od razu, że audiobooki to dobry pomysł, ale dopiero dla przedszkolaka.

– Dwulatek nie skupi się jeszcze na czytanym przez aktora opowiadaniu. Trudno też wymagać od niego, by siedział na miejscu i słuchał. Jednak w czasie zabawy może posłuchać piosenek lub wierszyków, które już dobrze zna – tłumaczy psycholog. W ciekawych audiobookach mogą już przebierać cztero-, pięciolatki. Świetnie rozwijają wyobraźnię. Dziecko wyobraża sobie świat podobnie jak wtedy, gdy słucha książki czytanej przez rodzica.

– Zmysł słuchu odgrywa ogromną rolę w dziecięcej percepcji świata, zachęca do obcowania z literaturą i samodzielnego sięgnięcia po książkę w przyszłości. Audiobook jest doskonałą okazją do wzbogacenia tekstu muzyką, która buduje klimat, przemawiając do wyobraźni – mówi Ewa Olejnik z Akademii Rozwoju Wyobraźni BUKA. Fundacja od kilku lat bardzo starannie wydaje książki do słuchania, pamiętając, że ważny jest nie tylko dobór tekstu, ale również właśnie np. muzyka.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Majówka z dzieckiem