GRY
 
 

Czy warto posłać dziecko wcześniej do zerówki? Psycholog odpowiada

Psycholog odpowiada, czy pięciolatek, który umie czytać, pisać i liczyć, może pójść wcześniej do zerówki?

Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
mama i synowie
fot. fotolia.com
Krzyś ma cztery lata i doskonale radzi sobie z czytaniem, pisaniem i liczeniem. Bardzo dużo wie o świecie. Chciałabym, aby za rok poszedł do zerówki, a potem do szkoły. Po prostu obawiam się, że w przedszkolu będzie się zwyczajnie nudził. Czy to dobry pomysł?Zosia


Czy warto posyłać dziecko wcześniej do szkoły? 

Cieszę się, że ma Pani tak mądre dziecko. Tych zdolności nie wolno zaprzepaścić. Ale czy oznacza to, że już teraz powinno iść do szkoły? Coraz więcej dzieci w wieku 4–5 lat potrafi czytać, ale nie kwalifikuje ich to do wcześniejszego rozpoczęcia nauki. 5-latki nie są jeszcze emocjonalnie gotowe, aby sprostać szkolnym wymaganiom. A w szkole odnoszą sukcesy te dzieci, które są na tyle dojrzałe, aby umieć znaleźć się w grupie, radzić sobie z niepowodzeniami. Jeżeli wciąż ma Pani wątpliwości, radzę wybrać się z dzieckiem do psychologa. Oceni, czy wcześniejsze pójście do zerówki byłoby wskazane dla synka. Teraz warto zapewnić Krzysiowi możliwość dalszego poznawania świata, np. poprzez wycieczki czy wizyty w teatrze.

Czytaj też: Co twoje dziecko powinno umieć, zanim skończy 5 lat? 
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny

Pracuje w poradni Uniwersytet dla Rodziców oraz w Gabinecie Psychologicznym Filtrowa w Warszawie.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj