GRY
 
 

Zaszczep dziecko! Zakażone kleszcze są w całej Polsce – gdzie najwięcej?

Kleszcze zakażone wirusem kleszczowego zapalenia mózgu mogą być wszędzie, choć najwięcej jest ich w Polsce w kilku województwach. Przed chrobą nie chroni spryskiwanie się sprejem przeciw owadom. Konieczne jest szczepienie.

Kleszcz
fot. Fotolia
Kleszcze zakażone wirusem kleszczowego zapalenia mózgu, które przenoszą tę chorobę, mogą być wszędzie. Jednak najwięcej zakażonych kleszczy znajduje się 4 województwach: podlaskim, mazursko–warmińskim, dolnośląskim, małopolskim. Zaszczep dziecko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, jeśli dziecko wyjeżdża tam na wakacje - apelują lekarze.

Co to jest kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu to bardzo ciężka choroba centralnego układu nerwowego. Zwykle rozwija się w ciągu 7-14 dni od czasu, gdy dziecko ugryzie zakażony kleszcz.
Początkowo zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo lub objawy przypominają grypę. Jeśli nie dochodzi do zajęcia układu nerwowego, dziecko zdrowieje. Gdy jednak wirusy kleszczowego zapalenia mózgu przedostaną się do układu nerwowego, po kilku dniach rozwija się druga faza choroby.
Dziecko może mieć wysoką gorączkę, silne bóle głowy, drgawki, podwójne widzenie, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia i utratę świadomości. Może też dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu. 
Redakcja poleca: Rośliny, które odstraszają kleszcze [WIDEO]
Niektóre rośliny ogrodowe działają odstraszająco na kleszcze. Które? Zobacz nasz film i sprawdź, które kwiaty czy zioła warto zasadzić przy domu dla większego bezpieczeństwa dziecka.

Jak chronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Zakażone kleszcze mogą być wszędzie - w lesie, w parku, na trawie. Jednak najwięcej jest ich w lesie, szczególnie liściastym.
Przed spacerem z dzieckiem do lasu:
  • załóż dziecku ubrania z długim rękawem,
  • spryskaj dziecko spejami przeciw owadom.

Po powrocie do domu:
  • zrób dziecku prysznic,
  • dokładnie obejrzyj cale ciało. Jeśli zauważysz kleszcza, usuń go.
Takie postępowanie jednak w 100 proc. nie chroni dziecka przed zakażeniem kleszczowym zapaleniem mózgu. Najskuteczniejszą metodą jest szczepionka.
Zobacz także: Jak usunąć kleszcza

Jak szczepić dziecko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można zaszczepić dziecko, które skończyło 1. rok życia. Pełną ochronę zapewnia przyjęcie trzech dawek szczepionki. Pierwszą z nich najlepiej przyjąć zimą, ale jeśli dziecko nie zostało zaszczepione, a wyjeżdżacie w rejony, gdzie jest dużo zakażonych kleszczy, warto podać szczepionkę przed wyjazdem.
W Polsce szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym, jest więc odpłatne. Szczepionka jest dostępna wyłącznie na receptę. 

Zobacz także: To obowiązkowa szczepionka przed wakacjami – przekonuje ekspert
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!