Szczepienie na meningokoki
fot. Fotolia

Szczepionka na meningokoki: czy warto, czy jest bezpieczna, kiedy szczepić [CENA]

Szczepionka na meningokoki chroni niemowlęta przed sepsą i zakażeniami wywołanymi meningokokami. Sprawdź, co daje szczepionka i w jakim wieku szczepić dziecko.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienie na meningokoki
fot. Fotolia
Meningokoki to bakterie, które mogą spowodować inwazyjną chorobę meningokokową. Zachorowania spowodowane meningokokami zdarzają się rzadko, gdyż bakterie te nie są bardzo zakaźne. Jednak kontakt z nosicielem lub chorym może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka, jeśli jest ono podatne na zakażenie tymi bakteriami.

Szczepionka na meningokoki - co daje?

Szczepionka na meningokoki chroni przed ciężkim zakażeniem meningokokami, które mogą spowodować takie choroby jak m.in. zapalenie płuc, oskrzeli, opon mózgowo-rdzeniowych. Większość przypadków sepsy (uogólnione zakażenie organizmu) jest spowodowanych zakażeniem właśnie meningokokami (a nie pneumokokami). Zakażenia meningokokowe mogą mieć piorunujący przebieg i prowadzić do śmierci – nawet w ciągu 24 godzin. Najwięcej zachorowań wywoływanych przez bakterię Neisseria meningitidis, czyli meningokoki, obserwuje się u młodszych dzieci - do 5. roku życia, a zwłaszcza do końca 1. roku życia.

 

Szczepionka na meningokoki typu A, B, C

Naukowcy wyodrębnili dwanaście grup serologicznych meningokoków (A, B, C, 29E, H, I, K, L, W135, X, Y i Z). W Polsce inwazyjną chorobę meningokokową wywołują meningokoki serogrup B i C. Za 70 proc. przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej są jednak odpowiedzialne meningokoki serogrupy B – przed którymi nie chroniła szczepionka przeciw meningokokom C.

  [content:2_1185,0_25820,0_25785,0_25666:undefined]

Szczepionka przeciw meningokokom - kiedy szczepić dziecko?

Szczepionka przeciwko meningokokom typu B - Bexsero, jest rekomendowana już dla niemowląt od 2. miesiąca życia, ponieważ najwięcej zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową (sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) jest w 1. roku życia.

W zależności od tego, kiedy zaczniemy szczepić dziecko, podaje się od 2 do 4 dawek szczepionki.
 • Jeśli szczepione jest dziecko w wieku od 2 do 5 miesięcy, podaje się 3 dawki w 1. roku życia, plus dawkę przypominającą w 2. roku życia.
 • Jeśli szczepione jest dziecko w wieku od 6. do 11. miesięcy, podaje się 2 dawki w 1. roku życia, plus dawkę przypominającą w 2. roku życia.
 • Jeśli szczepione jest dziecko w wieku od 12 miesięcy do 2 lat, podaje się 2 dawki, plus dawkę przypominającą (12–23 miesięcy po szczepieniu podstawowym)
 • Jeśli szczepione jest dziecko powyżej 2 lat, podaje się 2 dawki szczepionki.

Szczepionkę przeciw meningokokom grupy B można podawać z innymi szczepieniami z kalendarza szczepień. Nie chroni ona jednak przed meningokokami typu C, przeciw którym można zaszczepić dzieci inną szczepionką, np. Nimenrix.

Szczepionkę na meningokoki typu A, C, W-135 i Y (Nimenrix) podaje się wg schematu:
 
 • niemowlęta w wieku od 6 tygodni do <6 miesięcy: 2 dawki szczepienia pierwotnego w schemacie 0, 2 miesiące + 1 dawka przypominająca (w wieku ≥12 miesięcy w odstępie ≥2 miesięcy od podania poprzedniej dawki)
 • dzieci w wieku od 6 do <12 miesięcy: 1 dawka szczepienia pierwotnego + 1 dawka przypominająca (w wieku ≥12 miesięcy w odstępie ≥2 miesięcy od podania poprzedniej dawki)
 • dzieci i dorośli w wieku ≥12 miesięcy: 1 dawka

Szczepionka na meningokoki - cena

Szczepionka na meningokoki jest płatna, koszt jednej dawki Bexsero to ok. 380 zł. W przypadku podania 4 dawek szczepionki trzeba więc zapłacić ok. 1600 zł. Jedna dawka szczepionki Nimenrix kosztuje ok 250 zł (dwie dawki ok. 500 zł).

Szczepionka na meningokoki - czy warto?

Szczepionka przeciw meningokokom to bardzo ważny punkt kalendarza szczepień, chroni dzieci przed ciężkimi chorobami i powikłaniami, a może nawet uratować życie. Meningokoki przenoszone są drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z wydzieliną z górnych dróg oddechowych. Okres wylęgania choroby to zwykle 3-4 dni. U niemowląt i młodszych dzieci choroba może mieć przebieg piorunujący, prowadząc w ciągu kilku godzin do zgonu. Najwięcej zachorowań obserwuje się u młodszych dzieci i młodzieży,
Typowe objawy inwazyjnej choroby meningokokowej to:
 • gorączka,
 • ból głowy,
 • sztywność karku,
 • wymioty,
 • wybroczyny,
 • zaburzenia świadomości.

Powikłaniami mogą być upośledzenie słuchu, padaczka, wodogłowie, powikłania ośrodkowego układu ruchowego, zmiany zatorowo-zakrzepowe.
O tym, czy zaszczepić dziecko przeciw meningokokom (oraz o tym, czy podać jedną, czy dwie szczepionki), najlepiej porozmawiać i zdecydować wspólnie z pediatrą.

Przeczytaj więcej o kampanii "Wyprzedź meningokoki"
Oceń artykuł

Ocena 4 na 68 głosy

Zobacz także

Popularne tematy