Kaszel mokry u dziecka
fot. Fotolia

Grypa: czy warto zaszczepić dziecko?

W Polsce niewiele dzieci jest szczepionych przeciw grypie: zwykle rodzice uważają, że jest to błaha choroba i mylą ją z przeziębieniem. Wielu ekspertów jest jednak zdania, że może ona powodować powikłania, szczególnie groźne u małych dzieci.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
Kaszel mokry u dziecka
fot. Fotolia
SPIS TREŚCI:

Na powikłania grypy najbardziej narażone są najmłodsze dzieci (poniżej 2 lat), a także te dzieci, które mają jakiekolwiek choroby przewlekłe, np. astmę, cukrzycę. Nigdy nie wiadomo jednak, jaki będzie przebieg grypy: może on być ciężki również u zdrowego dziecka.

Jakie są objawy grypy?

Wysoka gorączka (nawet do 40 st. C), suchy kaszel, bóle głowy i mięśni, dreszcze, uczucie ogólnego rozbicia, złe samopoczucie, brak apetytu: to typowe objawy grypy. Przy przeziębieniu objawy zwykle nie są tak silne: gorączka nie przekracza 38 stopni, dziecko ma katar, może boleć je gardło, kasłać i nie chcieć jeść, jednak nie ma bólów mięśni, głowy, uczucia rozbicia. Jednak u małego dziecka trudno zdiagnozować, czy przyczyną problemów jest grypa czy zwykła infekcja przeziębieniowa.
Zwykle grypa nie ma ciężkiego przebiegu, wystarczy jeśli dziecko przez kilka dni zostanie w łóżku, dostanie leki zmniejszające objawy (katar, kaszel, gorączkę). Zdarza się jednak, że choroba ma ciężki przebieg i pojawiają się po niej powikłania.

Jakie mogą być powikłania grypy?

Wirus grypy, po wniknięciu do organizmu, uszkadza nabłonek dróg oddechowych, torując drogę bakteriom chorobotwórczym. Stąd najczęstszym powikłaniem grypy jest infekcja bakteryjna.
Najczęstsze powikłania grypy u dzieci to bakteryjne zapalenie zatok, płuc, oskrzeli, zapalenie oskrzelików, ucha środkowego, które może spowodować częściową utratę słuchu, a czasem nawet całkowitą głuchotę.

Które dzieci warto zaszczepić przeciw grypie?

Szczepienie przeciw grypie jest zalecane wszystkim dzieciom od 6. miesiąca życia do 18 lat, szczególnie tym, które mają choroby przewlekłe, np. astmę, cukrzycę typu 1, zaburzenia odporności, a także tym, które często chorują.

Jakie szczepionki przeciw grypie są dostępne w Polsce?

Ze względu na zmienność wirusa grypy, szczepionki przeciw grypie zmieniają się co roku. Szczepionki zawierają antygeny tych samych szczepów wirusa grypy, wybranych i dostarczonych producentom szczepionek przez WHO.
W Polsce zarejestrowane są:
  • szczepionki zawierające rozszczepione cząstki wirusów grypy (typu "split") - wirusy są namnożone i rozszczepione na drobne fragmenty,
  • szczepionki podjednostkowe - zawierają jedynie powierzchniowe białka wirusa grypy
  • szczepionka wirosomalna - białka wirusowe są opłaszczone na liposomie
Jeżeli dziecko nigdy nie było szczepione, podaje się 2 dawki szczepionki w odstępie co najmniej 4 tygodni. Jeżeli dziecko było szczepione przeciw grypie w poprzednim sezonie podaje się 1 dawkę szczepionki.

Które dzieci nie powinny być szczepione przeciw grypie?

Szczepionki przeciwko grypie nie powinny być podawane dzieciom, które są w trakcie infekcji gorączkowej, mają choroby immunologiczne, a także są silnie uczulone na białko jajka kurzego lub antybiotyki aminoglikozydowe używane w procesie produkcji lub inne składniki szczepionki. Nie szczepi się też dzieci w czasie ostrych chorób gorączkowych, a także, jeśli poprzednio po podaniu szczepionki przeciw grypie dziecko miało silne objawy poszczepienne.
O szczepieniu przeciwko grypie decyduje po rozmowie z rodzicami lekarz, który zdecyduje, czy zastosowanie szczepionki u dziecka jest bezpieczne.

Jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionce przeciw grypie?

Każda szczepionka może spowodować niepożądane reakcje, które są najczęściej związane z indywidualną reakcją osoby szczepionej na składniki preparatu. W przypadku szczepionki przeciw grypie, niepożądane odczyny zwykle mają charakter miejscowy (zaczerwienienie, ból w miejscu wstrzyknięcia), rzadziej ogólne (wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy). Zazwyczaj nie są one silne i ustępują po kilku dniach.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy