GRY
 
 

Co papież Franciszek mówi na temat matek i ich dzieci? Zgadzacie się z nim?

Papież często mówi o matkach. Jak postrzega ich rolę we współczesnym świecie? Zgadzacie się z tym?

papież Franciszek
fot. ONS
Osoby duchowne często mówią wiele górnolotnych słów, które są wyłącznie pobożnymi życzeniami. Słowa papieża Franciszka są jednak inne. Zdecydowanie bardziej przyziemne i zgodne z realiami współczesnych matek.

O karmieniu piersią

"Karmcie swoje dzieci piersią... nawet w tej chwili!".
Papież dostrzegł coś, na co niewielu zwraca uwagę. Kobiety karmiące piersią dzieci są często dyskryminowane i oceniane, zwłaszcza gdy robią to w miejscach publicznych. I choć według wielu osób kościół nie jest miejscem, gdzie być może powinno się to oficjalnie robić, to słowa papieża, wypowiedziane pewnej niedzieli w czasie chrztu dzieci, zostały bardzo ciepło przyjęte przez mamy. Nie tylko zachęcał kobiety do karmienia naturalnego, lecz także zachęcał innych, by je wspierali. 

"Dziękujmy Bogu za dar mleka i módlmy się za te matki, które nie mogą karmić piersią, a jest ich niestety wiele".

"Mleko matki jest dla dziecka tym samym, czym dla osoby wierzącej słowo Boże, niezbędnym środkiem do życia".
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

O macierzyństwie - mocne słowa

"Bycie matką to nie tylko urodzenie dziecka, ale jest to także wybór życiowy – decyzja, aby dawać życie".
To właśnie matka według Franciszka odgrywa szczególną rolę w rodzinie. "Choć wiele mówi się o jej znaczeniu symbolicznym, to jej rola w społeczeństwie nie jest poważana". Papież podkreśla, że to matki uczą dzieci czułości, poświęcenia, siły moralnej, cech, bez których świat nie może istnieć. 

"Często wykorzystuje się gotowość matek, by poświęcić się dla dzieci, żeby zaoszczędzić na wydatkach socjalnych"- mówi wprost o sytuacji kobiet papież. Postulował też, by bardziej wsłuchiwać się w potrzeby matek i  starać się lepiej zrozumieć zmagania kobiet łączących pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.

O ojcostwie

Papież podkreśla jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywa jego ojciec; według niego dobry tata powinien być cierpliwy i miłosierny. 

O rodzinie

Papież niejednokrotnie podkreślał też,  jak ważne jest, by dzieci czciły i szanowały swoich rodziców.  Rodzice muszą bardziej cieszyć się dziećmi, a nie traktować je jako obciążenie i zbyt dużą odpowiedzialność. Lepsze jest społeczeństwo z troskami i problemami, które przynoszą dzieci, a nie smutne i szare, pozbawione ich śmiechu.

O przemocy wobec dzieci

Papież bardzo zaskoczył wszystkich mówiąc, że zdarzają się sytuacje, w których rodzice mogą podnieść na dziecko rękę. Twierdzi jednak, że nikt nie powinien bić dziecka w twarz, bo to mogłoby zniszczyć jego godność i wywołać nienawiść. 

Franciszek prosi także, by ludzie się wzajemnie nie obrażali. "Nie można bezkarnie obrażać ludzi. Jeśli obrazisz moją mamę, możesz spodziewać się ciosu pięścią" – tymi słowami zakończył jedną z wizyt na Filipinach. 

O antykoncepcji

"Antykoncepcja powinna być usprawiedliwiona w rejonach zagrożonych wirusem Zika." "Unikanie ciąży nie jest złem absolutnym. Złem absolutnym jest aborcja." 

"Kobiecie, która poddała się aborcji należy się miłosierdzie. Także osobom rozwiedzionym, które dziś ułożyły sobie życie z kimś innym, a w ich sercu nadal jest ból, bo zostały wykluczone z kościoła".

Papież Franciszek właśnie odwiedził Polskę. Błogosławienie dzieci, czy pocałunek złożony na czole chorej dziewczynki,  to gesty, które świadczą o tym, jak bliski jest mu temat rodziny, macierzyństwa i jak wielkie nadzieje pokłada w dzieciach. 

Czy zgadzasz się z tezami papieża na temat mam, rodziny i wychowania dzieci?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami