karmienie piersią, Nestle
fot. materiały prasowe

Czy wiesz, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie potrzebują wyjątkowej ochrony?

Ciąża to piękny okres w życiu przyszłej mamy. To od rodziców, ich właściwego nastawienia do mających nadejść zmian i wspólnego oczekiwania w dużej mierze zależy prawidłowe wzrastanie dziecka w łonie matki i jego rozwój fizyczny i psychiczny.
karmienie piersią, Nestle
fot. materiały prasowe
Przełomowymi momentami dla macierzyństwa są: moment porodu oraz rozpoczęcie karmienia piersią, co powinno nastąpić, jeżeli pozwala na to stan noworodka i matki, bezpośrednio po narodzinach. Poród siłami natury pozwala na przeżywanie radości urodzenia od pierwszej minuty życia. Wśród wielu kobiet panuje przekonanie, że cięcie cesarskie jest bezpieczniejszym sposobem porodu, stąd w Polsce, wzorem innych krajów Europy i USA, obserwuje się wzrost zastosowania tej metody.

Wiele kobiet domaga się cięcia cesarskiego z różnych, nie zawsze w pełni uzasadnionych przyczyn i często z powodu obaw o stan dziecka. Cięcie cesarskie jest wykonywane ze wskazania zagrożenie życia płodu, a czasem matki, i wtedy jego zasadność nie podlega żadnym dyskusjom. Jednak noworodki urodzone drogą cięcia cesarskiego mają częściej zaburzenia pierwszego oddechu oraz adaptacyjne zaburzenia oddychania, które mogą się utrzymywać niekiedy kilkanaście godzin, a nawet kilka dni.

Zobacz też: Wskazania do cesarskiego cięcia

Najczęstszymi niekorzystnymi zjawiskami związanymi z rodzeniem dziecka drogą cięcia cesarskiego są jednak: opóźnione karmienie piersią i niewłaściwa kolonizacja przewodu pokarmowego. Przewód pokarmowy, co może wydawać się dziwne, jest siedliskiem ogromnej liczby bakterii (około 1000 g), które jeżeli są korzystne, przyjazne dziecku, spełniają niezwykle istotną rolę przede wszystkim w ochronie przed zakażeniami, w tym sepsą. U dzieci, które są karmione naturalnie, w przewodzie pokarmowym dominują bifidobakterie. Tylko poród drogami naturalnymi, przechodzenie dziecka przez kanał rodny matki, kontakt skóra do skóry (matki i dziecka) zaraz po urodzeniu oraz bezpośredni kontakt siary (pierwszego mleka matki) z jamą ustną i przewodem pokarmowym noworodka umożliwiają dostanie się tych korzystnych bakterii do organizmu dziecka.

Korzystna flora bakteryjna przewodu pokarmowego gwarantuje właściwą syntezę niezbędnych witamin, ochronę przed zakażeniami wywołanymi przez chorobotwórcze patogeny i prawidłowy rozwój jelitowego układu chłonnego. Natomiast jej brak doprowadza do zwiększenia zachorowalności nie tylko w okresie noworodkowym, ale także niemowlęcym i w wieku późniejszym. Często opóźnione u matki wydalanie siary po cięciu cesarskim i odwlekanie pierwszego karmienia piersią dzieci urodzonych tą drogą powoduje inną, niekorzystną kolonizację przewodu pokarmowego. Jej odległe skutki badali naukowcy szwedzcy, którzy wykazali zwiększony odsetek astmy i zakażeń przewodu pokarmowego u dzieci powyżej 1. roku życia.

Najlepszą ochroną dla noworodka jest karmienie piersią, które pozwala budować korzystną mikroflorę jelitową z przewagą bifidobakterii. W sytuacji, kiedy mama nie może karmić piersią, po konsultacji z pediatrą warto sięgnąć po mleko modyfikowane zawierające aktywne kultury bifidobakterii – takie jak w mleku mamy (Bifidus BL).
 
Prof. M.K. Kornacka, Kilnika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Nestle, mleko dla dziecka
Nestle, mleko dla dziecka
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Popularne tematy