GRY

Czy witamina K podawana noworodkom powoduje raka? [WIDEO]

Podawanie noworodkom witaminy K może być niebezpieczne, sprzyjać w przyszłości zachorowaniom na raka - twierdzą naturaliści. Dlatego część rodziców odmawia podania noworodkowi witaminy K. Czy witamina K może powodować raka?

"Zastrzyk z witaminą K dla noworodka: czy aby na pewno jest taki bezpieczny?" - pyta autorka bloga, która opowiada się za naturalną medycyną. Czytając tego typu wpisy można obawiać się, że rodziców odmawiających wszelkich procedur medycznych, tak jak rodzice dziecka z Białogardu, będzie więcej.

Rodzice boją się wszystkiego

Część rodziców czytających informacje w internecie obawia się już nie tylko szczepień, ale wszelkiej ingerencji medycznej, także witaminy K podawanej noworodkom. Autorka wspomnianego bloga pisze, że "poród to najcięższa rzecz, przez którą dziecko przechodzi w całym swoim życiu". I dalej: "Tak przeciążony system sensoryczny dziecka jest dodatkowo zaatakowany zastrzykiem".

Co z witaminą C i rakiem?

Autorka przytacza wyniki badań dotyczących możliwego związku pomiędzy zastrzykami z witaminy K u noworodków a rozwojem białaczki i innych nowotworów u dzieci. Przyznaje, że badania "nie wykazały żadnych dowodów na taki związek". Nie przeszkadza jej to jednak na koniec swoich rozważań stwierdzić, że "lepiej dmuchać na zimne" i doradzać, by lepiej nie godzić się na zastrzyk z witaminą K. Bo a nuż dziecko zachoruje na raka?
Zapytany o raka i witaminę K prof. Jan Mazela, szef Kliniki Zakażeń Noworodka UM w Poznaniu mówi wprost: to wybujała wyobraźnia.
- Tłumaczymy rodzicom, że cała kwestia związana z potencjalnym rakotwórczym oddziaływaniem witaminy K, o czym można znaleźć w niektórych niepoważnych źródłach w Internecie, nie została potwierdzona w żadnych badaniach - mówi prof. Mazela.
Witaminy K musiałoby być dużo więcej, żeby mogła stworzyć takie powikłania. - W żadnych badaniach, w których stosowano standardową dawkę witaminy K w zastrzyku nie wykazano nigdy, by pojawiło się zwiększone ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych - dodaje prof. Mazela.
Zobacz także: Takie przypadki jak w Białogardzie są coraz częściej

Ocena (2 oceny)

3.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!