wino w ciąży
fot. Fotolia

Wino w ciąży - czy lampka wina szkodzi dziecku?

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Wino, piwo oraz każdy inny alkohol pity w ciąży może powodować niedotlenienie, a także upośledzenie odżywiania płodu. Pamiętaj, że w ciąży nawet jedna lampka wina może zaszkodzić dziecku.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
wino w ciąży
fot. Fotolia
Jakie wino można pić w ciąży? Odpowiedź jest jednoznaczna: żadne! Niezależnie od tego, czy jest to czerwone, białe, czy grzane wino - jeśli pijesz je w ciąży, możesz zaszkodzić dziecku. Unikaj również wina bezalkoholowego, ponieważ takie jest tylko z nazwy. Wino w ciąży jest zakazane, tak samo, jak każdy inny alkohol. Pamiętaj, że żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna, gdy jesteś w ciąży. Według specjalistów nawet umiarkowana ilość alkoholu jest szkodliwa dla płodu. 

Spis treści
  1. Czy w ciąży można pić wino?
  2. Wino bezalkoholowe dla ciężarnych
  3. Picie alkoholu na początku ciąży
  4. Stanowisko polskich lekarzy

Czy w ciąży można pić wino?

Alkohol, czyli toksyczna substancja przechodzi do krwiobiegu płodu przez łożysko. Częste picie alkoholu w ciąży i w dużych ilościach może wywołać u dziecka zespół FAS, który objawia się m.in. wadami narządów (w tym serca), upośledzeniem ruchowym i intelektualnym. Spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne może mieć następujące skutki: 
W trakcie ciąży powinnaś całkiem zrezygnować z picia alkoholu, by wyeliminować zagrożenie. Nawet lampka wina w ciąży może być ryzykowna.
Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.

Wino bezalkoholowe dla ciężarnych

Myślenie, że w trakcie ciąży można sięgnąć po bezalkoholowe wino lub piwo, jest bardzo złudne. Wino bezalkoholowe może zawierać aż 0,4 procent alkoholu, czyli także jest niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Piwo bezalkoholowe również nie jest dozwolone w ciąży, stężenie alkoholu w takim napoju może wynosić do 0,5 proc.

Picie alkoholu na początku ciąży

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest uczucie odrazy do alkoholu. Natura w taki właśnie sposób zabezpiecza organizm przyszłej mamy. Jeśli nieświadomie wypiłaś piwo lub lampkę wina w pierwszych tygodniach ciąży, wcale nie musi to znaczyć, że dziecko urodzi się z zaburzeniami. W pierwszych tygodniach ciąży płód jest bardzo wrażliwy na działanie szkodliwych czynników, jednak na tym etapie rozwoju płodu komórki, które zostały uszkodzone - zastępowane są nowymi. Jeśli więc nie będziesz więcej dostarczać dziecku szkodliwych czynników, może ono urodzić się bez wad z pierwszych tygodni ciąży. Musisz jednak pamiętać, że picie alkoholu w ciąży nie jest dozwolone, chodzi jedynie o sytuację nieświadomego wypicia alkoholu na początku ciąży.

Stanowisko polskich lekarzy

W Polsce Rada Ekspertów Ginekologów  przedstawiła oficjalne stanowisko rozesłane do wszystkich ginekologów w kraju, by promowali całkowitą abstynencję u kobiet w ciąży.  Pomimo tak wyraźnego stanowiska, polskie mamy rodzą około tysiąca dzieci rocznie, u których stwierdza się zespół wad wrodzonych FAS. 

Dużym błędem jest stanowisko brytyjskich lekarzy, którzy zalecają całkowitą abstynencję, ale jednocześnie dopuszczają dla tych kobiet, które nie potrafią sobie odmówić picia, spożywanie 1-2 lampek czerwonego wina w tygodniu. 

Stąd też może biorą się rozterki kobiet. Czują się rozgrzeszone, bo skoro lekarze nie mają wspólnego stanowiska i dopuszczają odstępstwa od całkowitej abstynencji, to one mają powód, by się wahać. 

Konsekwencje picia alkoholu w czasie ciąży nie są wymysłem. Zaburzenia neurologiczne i fizyczne u dziecka, opóźnienia w rozwoju, małogłowie, kłopoty z pamięcią i problemy z nauką to fakty potwierdzone badaniami. 

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy