"Lampka wina w ciąży nie zaszkodzi dziecku" - czy zgadzacie się z tą mamą?

Gdy słyszymy takie słowa z ust matki, trudno nie reagować!
alkohol w ciąży
fot. Fotolia
Niektóre kobiety bardzo denerwują się, gdy ktoś wtrąca się  ich sprawy, zwłaszcza, kiedy są w ciąży. "Jak będziesz rodzić?", "Będziesz karmić piersią?", "Czy dobrze go przewijasz?" – to pytania, które sprawiają że u wielu ciężarnych wzrasta ciśnienie.

Nie powinny być jednak zdziwione, gdy ktoś zwraca im uwagę, widząc, że w ciąży piją alkohol! Czy naprawdę mało się mówi na ten temat? Czy nie każda kobieta wie, że nawet 1 kieliszek może spowodować nieodwracalne szkody?

Jakie ta mama ma wytłumaczenie swojego zachowania? Posłuchajcie!

Opublikowany kilka dni temu na portalu scarymommy list anonimowej mamy, budzi nasze zdziwienie. Zwłaszcza że nie zostało przez redakcję wyraźnie podkreślone, że list jest opublikowany ku przestrodze, jako wyraz błędnego myślenia. Picie alkoholu w ciąży naprawdę jest niedozwolone i nikt nie może dawać na to przyzwolenia!

"Jestem dorosła i potrafię sama zadecydować, czy to co jem i piję jest dla mnie dobre. Niektóre kobiety jedzą surowe mięso, czy ser pleśniowy w ciąży, choć mówi się że nie powinny i rodzą zdrowe dzieci. Nie widzę nic złego w tym, by wypić co jakiś czas kieliszek czerwonego wina. Tym bardziej, że jest sporo sprzecznych informacji na świecie, czy jest to niekorzystne dla płodu, czy też nie."

Sprawdź: 10 zakazanych produktów dla ciężarnych
Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.

Stanowisko polskich lekarzy

W Polsce Rada Ekspertów Ginekologów  przedstawiła oficjalne stanowisko rozesłane do wszystkich ginekologów w kraju, by promowali całkowitą abstynencję u kobiet w ciąży.  Pomimo tak wyraźnego stanowiska, polskie mamy rodzą około tysiąca dzieci rocznie, u których stwierdza się zespół wad wrodzonych FAS. 

Dużym błędem jest stanowisko brytyjskich lekarzy, którzy zalecają całkowitą abstynencję, ale jednocześnie dopuszczają dla tych kobiet, które nie potrafią sobie odmówić picia, spożywanie 1-2 lampek czerwonego wina w tygodniu. 

Stąd też może biorą się rozterki kobiet. Czują się rozgrzeszone, bo skoro lekarze nie mają wspólnego stanowiska i dopuszczają odstępstwa od całkowitej abstynencji, to one mają powód by się wahać. 

Zobacz: Jak reagować, gdy widzisz kobietę w ciąży pijącą alkohol? - film

Konsekwencje picia alkoholu w czasie ciąży nie są wymysłem. Zaburzenia neurologiczne i fizyczne u dziecka, opóźnienia w rozwoju, małogłowie, kłopoty z pamięcią i problemy z nauką to fakty potwierdzone badaniami. Redakcja Babyonline włącza się czynnie w akcję "W ciąży nie piję", pomagając w ten sposób zrozumieć przyszłym mamom jak niebezpieczne jest spożywanie alkoholu, oraz czym grozi nieprzestrzeganie zasad.

Czy dopuszczacie spożywanie alkoholu w czasie ciąży?

Czytaj koniecznie: Za młody by pić! Nie korkuj dziecka w butelce

źródło: scarymommy
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy