Picie herbaty w ciąży
fot. AdobeStock

Pijesz herbatę w ciąży? To duży błąd!

Najnowsze badania mogą wpłynąć na zmianę zaleceń dla przyszłych mam.
Dominika Bielas
Picie herbaty w ciąży
fot. AdobeStock
Zazwyczaj panie, które spodziewają się dziecka, zwracają uwagę na to, ile piją kawy. Niektóre rezygnują z niej na okres 9 miesięcy ciąży, a nawet i na dłużej - także na okres karmienia piersią. Chodzi o kofeinę. Z herbatą są znacznie mniej ostrożne, gdyż często nie zdają sobie sprawy, że ona także ją zawiera. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym piją jej więcej. A to duży błąd! Okazuje się, że kobiety, które spożywają kofeinę nawet w ilości mniejszej niż ta "bezpieczna", mogą zaszkodzić dziecku.

Wszystko przez kofeinę

Lekarze nie zabraniają picia kawy czy herbaty, zalecają jedynie, by nie przekraczać dawki 200 mg kofeiny na dobę. W praktyce oznacza to zaledwie dwie filiżanki kawy dziennie. Powodem ograniczenia jest to, że kofeina łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Naukowcy okryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój. Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do tego, że płód wolniej się rozwija i rośnie. Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości. Badacze podkreślają również, że przyszłe mamy często nie zdają sobie sprawy z tego, ile kofeiny zawiera herbata. Choć to ilość mniejsza niż w kawie, to nadal jest to od 23 do nawet 110 mg w filiżance. 
Redakcja poleca: Czy można pić kawę w ciąży, a jeśli tak, to w jakich ilościach?
Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to 200 mg na dobę.

Co za dużo, to niezdrowo

Najnowsze badania wykazały, że 200 mg kofeiny na dobę to może być jednak nadal zbyt dużo. W badaniu przeprowadzonym na University College Dublin uczestniczyło 941 par matka-dziecko, mieszkających w Irlandii. Przebadane kobiety piły gównie herbatę (49 proc.), dopiero w drugiej kolejności kawę (38 proc.). Wyniki sugerują, że przez każde kolejne 100 mg kofeiny, spożywanej codziennie w pierwszym trymestrze ciąży, masa urodzeniowa spada o 72 g. Zmniejsza się także długość i obwód główki dziecka, co może doprowadzić do przyśpieszenia porodu. Co więcej, kobiety, które spożywały najwięcej kofeiny, rodziły dzieci ważące około 170 g mniej niż przeciętna. Wszystkie te skutki były widoczne nawet u pań, które przyjmowały mniejszą niż „bezpieczna” dawka 200 mg kofeiny na dobę. Wygląda na to, że wyniki tych badań mogą wypłynąć na zmianę zaleceń dla przyszłych mam.

Źródło: mouthsofmums.com.au​

A Wy lubicie herbatę? Ograniczyłyście jej spożywanie w ciąży? Napiszcie w komentarzach. [content:2_1353,2_1366,0_23997,0_19088:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy