żłobek prywatny
fot. Fotolia

Czy prywatny żłobek to zawsze dobry wybór?

Wybór placówki, w której dziecko będzie spędzało cały dzień to jedna z poważniejszych decyzji. Wielu rodziców skłania się bardziej ku żłobkom prywatnym wierząc, że tam ich dziecko dostanie lepszą opiekę.
Dominika Bielas
żłobek prywatny
fot. Fotolia
Jeśli planujesz wrócić do pracy po rocznym urlopie rodzicielskim, najlepszym momentem na rozpoczęcie poszukiwań żłobka jest moment, gdy maluszek kończy sześć miesięcy. Trzeba się liczyć z tym, że poszukiwania odpowiedniej placówki i oczekiwanie na wolne miejsce może zająć nawet kilka miesięcy.  Wielu rodziców decyduje się na żłobek prywatny, gdyż wierzy, że maluszek będzie miał tam lepszą opiekę.

Czy płatny znaczy lepszy?

Choć mogłoby się wydawać, że w prywatnym żłobku zabawki i wyposażenie są znacznie lepsze, nie zawsze tak jest. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie przyjrzyj się wyposażeniu żłobka, stanowi technicznemu budynku czy lokalizacji, w jakiej mieści się placówka. Warto także sprawdzić, jaki jest stan czystości w salach i toaletach. Nie zawsze opłata jest gwarantem, że powyższe elementy będą na najwyższym poziomie.
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.

Żłobki tematyczne

W przypadku żłobka prywatnego masz większy wachlarz placówek do wyboru. Wiele z nich jest profilowanych np. ekologiczne, katolickie, muzyczne. W ramach comiesięcznej opłaty możesz liczyć na zajęcia tematyczne. Warto zaznaczyć, że w przypadku żłobków prywatnych znacznie częściej zatrudniane są młode osoby z mniejszym doświadczenie pedagogicznym, panie takie także często się zmieniają. Jednocześnie osoby takie mogą mieć bardziej "nowoczesne podeście" realizując program. Niektóre prywatne żłobki posiadają monitoring, co może być niewątpliwie plusem.

Nie tylko jakość zabawek czy opieki jest ważna. Wybierając prywatny żłobek, rodzice rzadziej zwracają uwagę na lokalizację. Jednak w przypadku dojazdów warto dobrze to przemyśleć. Szczególnie w okresie zimowym maluszek może nie być zachwycony porannym wstawaniem, a do tego trzeba doliczyć czas na "małe awarie".

Koszt prywatnego żłobka

Opłaty w placówkach prywatnych mogą się bardzo różnić. W ramach programu „Maluch plus” właściciele tego typu placówek mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa. Mogą one wynosić nawet 80% kosztów, a to może wpłynąć na opłaty, wiele także zależy od lokalizacji. Najdroższe żłobki są w dużych miastach. W większości żłobków prywatnych obowiązuje jednorazowe wpisowe. Opłata ta może wynosić od około 200 do nawet 500 zł. Oprócz tego, co miesiąc rodzice muszą płacić za opiekę i wyżywienie. W zależności od miasta ceny za żłobek prywatny bez dotacji zaczynają się od około 650 zł i mogą dochodzić do około 1500 zł. (bez dofinansowania placówki).

Prywatne żłobki zazwyczaj nie przygotowują posiłków w placówce, a korzystają z usług firmy kateringowej. Co dla jednych jest plusem a dla innych minusem. Informacje na ten temat znajdziesz w statucie wybranego żłobka. Koszt wyżywienia w punktach prywatnych jest różny i wnosi od 9 do nawet 13 zł dziennie. Są także punkty opieki, które proszą o przynoszenie w termosach swoich obiadów dla dzieci.

Niektóre miasta wprowadzają świadczenia, które obniżają koszty. Warto wiec sprawdzić co proponuje twoja gmina, np. mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na tzw. bon żłobkowy w wysokości 400 zł. Można go przeznaczyć na zatrudnienie niani lub żłobek prywatny. Warunkiem jest zrzeczenie się miejsca w placówce publicznej.

Warto wiedzieć!

Nawet zarejestrowane prywatne żłobki nie są kontrolowane stale. To gmina sama ustala, jak często będzie je wizytować i zgodnie z prawem może być to np. raz do roku. Założyciel żłobka nie musi być przy tym pedagogiem – wystarczy, by miał np. wykształcenie pielęgniarskie i zatrudniał odpowiednio wykwalifikowaną obsługę.

Niezależnie od tego, czy wasze dziecko trafi do żłobka samorządowego, czy punktu prywatnego, zawsze zwracajcie uwagę na niepokojące sygnały - np. zmiany w zachowaniu dziecka takie jak lęki, nadmierne pobudzenie czy spadek apetytu. Rozmawiajcie z wychowawczyniami i rodzicami innych dzieci, żeby mieć pewność, że wasze dziecko ma zapewnioną dobrą opiekę.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy