GRY
 
 

Smog: kiedy nie wolno wychodzić na dwór? [WIDEO]

Codzienny spacer z dzieckiem zimą to ważna sprawa dla jego zdrowia i odporności. Ale co zrobić, gdy jest smog? Czy przy zanieczyszczonym powietrzu zawsze trzeba zostać z maluchem w domu? Czy smog szkodzi zdrowym dzieciom? Zapytaliśmy alergologa.

Zobacz inne z serii: Smog – jak chronić dziecko i siebie przed zanieczyszczonym powietrzem (5)

Jeśli chcecie sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza, dr Piotr Dąbrowiecki odsyła na stronę Warszawskiego Indeksu Powietrza. Tam każdy uzyska informację na temat poziomu smogu w województwie mazowieckim. Kiedy zatem smog jest zbyt duży, żeby wychodzić z dzieckiem z domu? 

Kiedy dziecko nie może wyjść na dwór z powodu smogu?

Na stronie Warszawskiego Indeksu Powietrza można sprawdzić, jakie są zalecenia co do wychodzenia na dwór w przypadku konkretnej jednostki chorobowej. Czyli: kiedy nie wolno wychodzić z powodu smogu z dzieckiem z astmą czy niewydolnością oskrzelową itp. Bo przy innym poziomie zanieczyszczenia powinny zostać w domu osoby chore na chorobę wieńcową, starsze czy dzieci. Warto to sprawdzić. Nie ma jednego zalecenia dla wszystkich osób wrażliwych. 

Czy każdy musi zostać w domu, gdy jest smog?

Jeżeli jesteśmy dorośli i zdrowi, to – zdaniem dra Dąbrowieckiego – krótkotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem nie wyrządzi dużych szkód w organizmie. Będziemy mieli trochę kataru, trochę kaszlu, wykrztusimy nieco zanieczyszczeń, ale nie będzie to wielka szkoda. Jest to jednak niebezpieczne dla 4 grup pacjentów:
  • dzieci
  • dzieci z astmą
  • osób w wieku podeszłym 
  • osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia
Zobacz też: Dlaczego powstaje smog? [WIDEO]
 
Doładuj
Przeładuj