Smog: kiedy nie wolno wychodzić na dwór? [WIDEO]

Codzienny spacer z dzieckiem zimą to ważna sprawa dla jego zdrowia i odporności. Ale co zrobić, gdy jest duże stężenie smogu? Czy przy zanieczyszczonym powietrzu zawsze trzeba zostać z maluchem w domu? Czy smog szkodzi zdrowym dzieciom? Zapytaliśmy alergologa.

Zobacz inne z serii: Smog – jak chronić dziecko i siebie przed zanieczyszczonym powietrzem (5)

Jeśli chcecie sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza, dr Piotr Dąbrowiecki odsyła na stronę Warszawskiego Indeksu Powietrza. Tam każdy uzyska informację na temat poziomu stężenia smogu w województwie mazowieckim. Kiedy zatem smog jest zbyt duży, żeby wychodzić z dzieckiem z domu? 

Kiedy dziecko nie może wyjść na dwór z powodu smogu?

Na stronie Warszawskiego Indeksu Powietrza można sprawdzić, jakie są zalecenia co do wychodzenia na dwór w przypadku konkretnej jednostki chorobowej. Czyli: kiedy nie wolno wychodzić z powodu smogu z dzieckiem z astmą czy niewydolnością oskrzelową itp. Bo przy innym poziomie zanieczyszczenia powinny zostać w domu osoby chore na chorobę wieńcową, starsze czy dzieci. Warto to sprawdzić. Nie ma jednego zalecenia dla wszystkich osób wrażliwych

Czy każdy musi zostać w domu, gdy jest smog?

Jeżeli jesteśmy dorośli i zdrowi, to – zdaniem dra Dąbrowieckiego – krótkotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem nie wyrządzi dużych szkód w organizmie. Konsekwencje przebywania na powietrzu, gdy jest smog, nie są groźne dla naszych organizmów. Możemy jednak je odczuwać, ponieważ będziemy mieli trochę kataru, trochę kaszlu, wykrztusimy nieco zanieczyszczeń, ale nie będzie to wielka szkoda. 

Kto powinien unikać przebywania na powietrzu podczas dużego smogu?

Istnieją cztery grupy pacjentów, które bezwzględnie powinny unikać wychodzenia z domu (nawet w maseczkach antysmogowych), gdy powietrze jest znacznie zanieczyszczone. Należą do nich:
  • dzieci
  • dzieci z astmą
  • osoby w wieku podeszłym 
  • osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia.
W takich przypadkach wdychanie smogu może przysporzyć bardzo poważnych kłopotów ze zdrowiem i nie należy tego lekceważyć. 

Zobacz też: Dlaczego powstaje smog? [WIDEO]
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy