baby brain
fot. fotolia.com

Zapominasz w ciąży? To może być "baby brain"!

W ciąży zapominasz, wszystko gubisz i czujesz się głupsza? To może być 'baby brain'! To niegroźne zjawisko minie, kiedy urodzisz! Naukowcy zaprzeczają jego istnieniu. Kobiety w ciąży mówią, że 'baby brain' to fakt. Kto ma rację?
Adela Prochyra
baby brain
fot. fotolia.com

‘Baby’ co? 

Odkąd jesteś w ciąży, gorzej Ci się myśli? Chyba dopadło Cię 'baby brain'! Nie przejmuj się, wiele kobiet narzeka na to w ciąży. Mózg pracuje wtedy jakby wolniej, ale to mija po porodzie. Tłumaczy się to tak, że w ciąży kobieta "oddaje" dziecku swoje siły, a jej własne (umysłowe też!) słabną.

Naukowcy nie przyjmują do wiadomości czegoś takiego, jak zjawisko ‘baby brain’. Mówią, że nie ma na to wystarczających dowodów. Kobietom to nie przeszkadza - w końcu wiedzą, jak się czują w ciąży!
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Amerykańscy naukowcy...

Laura Glynn – psycholog z Chapman University w Kalifornii – twierdzi, że takie krótkotrwałe zaniki pamięci mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele ciężarnej kobiety, lub ruchami rozwijającego się dziecka.

Dr Glynn przyznała, że właśnie roztargnienie może być kosztem, jaki organizm kobiety ponosi podczas ciąży. Dodała, że oprócz kosztów są też zyski – bycie lepszą, bardziej wrażliwą matką.  

Matka swoje wie

Dr Myra Wick z Mayo Clinic z oddziałami w kilku stanach Ameryki – powołując się na "innych ekspertów" - przyznaje, że być może kobiety wiedzą, co się z nimi dzieje w czasie ciąży i nie potrzebują na to lekarskiego glejtu. Wygląda na to, że mimo lekarskich wątpliwości, 'baby brain' istnieje. 

 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy