fot. Fotolia

Zmuszasz dziecko do jedzenia? – sprawdź jaką robisz mu krzywdę!

Ceniony pediatra wyjaśnia, dlaczego nie można karmić dziecka na siłę. Koniecznie przeczytajcie!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia
Na blogu dziecko.siostraania.pl odnaleźliśmy bardzo ciekawy wywiad przeprowadzony przez Agatę Pąchalską z hiszpańskim pediatrą Carlosem Gonzalezem. Jego postrzeganie karmienia dzieci i problemów z tym związanych, jest naprawdę ciekawą lekturą.

Oto w kilku punktach przemyślenia Gonzaleza:

1. Dlaczego dzieci nie jedzą? – bo są najedzone. Według tego lekarza, dziecko, które odmawia dalszego jedzenia nie grymasi, tylko oznajmia rodzicowi, że jest już najedzone. Nawet jeżeli mama uważa, że dziecko zjadło za mało, powinna zaniechać zmuszania malucha do dalszego jedzenia, gdyż może to wywołać płacz, plucie, a nawet wymioty.

2. Dzieci karmione piersią mają mniejszą skłonność do otyłości, co można interpretować w ten sposób, że dzieciom, którym podawana jest pierś na żądanie, wysysają taką ilość mleka, która zaspokoi ich potrzeby. Te dzieci, którym podawana jest butelka o konkretnej godzinie, mogą zjadać więcej szybko płynącego płynu, niż potrzebują.

3. Dziecku powinno dać się wybór w kwestii jedzenia. Nie można też oczekiwać, że my jemy słodycze i w szafkach są chipsy, a dzieci mają jeść soczewicę.

Czytaj: Jakie porcje jedzenia powinno zjadać dziecko?

4. Dlaczego dzieci lubią słodycze? Bo nie są zmuszane, by je jeść.

5. Rodzice są odpowiedzialni za jakość jedzenia, a nie ilość. Tylko dziecko wie, ile powinno zjeść. Jeżeli dziecko chudnie, to idź do lekarza i znajdź przyczynę, a nie zmuszaj do jedzenia większych porcji.

Cały wywiad możecie przeczytać tu: "Wpychanie dziecku jedzenia na siłę jest zwykłą przemocą"

Wielu rodziców myśli, że robi dobrze zmuszając dzieci do jedzenia. Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że może w ten sposób robić dziecku krzywdę, wywoływać w nim niechęć  do jedzenia, poczucie niezrozumienia i terror psychiczny. Jak podkreśla Fundacja Dzieci Niczyje, często w czasie karmienia pojawiają się groźby: „Jak nie zjesz, nie odejdziesz od stołu”, „Jak nie będziesz jadł, nie urośniesz”, „Jak nie dokończysz obiadu, nie pójdziesz do kolegi”, „Zjedz jeszcze 2 łyżeczki, bo mama będzie smutna”. Uważacie, że to skuteczne metody, by zachęcić dziecko do jedzenia?

Czy zgadzacie się z opinią tego lekarza? Zdarza Wam się karmić dziecko na siłę?

Czytaj także: Gdy niemowlę nie chce jeść - rady dla niejadka
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy