ciało obce w nosie dziecka mothe's kiss pocałunek matki
fot. Adobe Stock

"Pocałunek matki" to technika, która powinna znać każda mama

Twój malec wpycha sobie różne rzeczy do nosa? Wypróbuj "pocałunek matki", czyli technikę pozbywania się ciał obcych z nosa dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
ciało obce w nosie dziecka mothe's kiss pocałunek matki
fot. Adobe Stock
Maluchy mają różne pomysły nie z tej ziemi. Potrafią na przykład wepchnąć sobie klocek głęboko do nosa. Czy wiesz co w takiej sytuacji zrobić? Zastosuj "Pocałunek matki".

Mam to w nosie!

Małe dzieci potrafią wsadzić sobie do nosa najróżniejsze przedmioty, nawet takie, które teoretycznie nie powinny tam się zmieścić. Lekarze w nosach maluchów znajdują: małe zabawki, gumki do ścierania, zwinięte chusteczki jednorazowe, plastelinę, kawałki jedzenia, kamyki, magnesy, guziki i małe baterie.
Redakcja poleca: Pierwsza pomoc - złamanie ręki u dziecka - film
Sprawdź, jak postępować przy urazie ręki u dziecka. Zobacz, co robić, gdy podejrzewasz złamanie ręki.

Dlaczego wsadziłeś to do nosa?

Maluchy upychają niewielkie przedmioty do nozdrzy z różnych powodów. Najczęściej jest to ciekawość, a czasami po prostu naśladują innych "sprytnych" malców. Zdarza się też, że obce ciało trafi do dziecięcego nosa bez udziału dziecka: w nocy albo wtedy, gdy coś powącha.

Przeczytaj: Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos

Objawy świadczące o tym, że malec ma coś w nosie

Nie zawsze po zajrzeniu do małego noska widać, że coś w nim utknęło. Dlatego warto znać objawy, które mogą wskazywać, że jednak coś w nim tkwi:
  • wysięk z zapchanej dziurki (bezbarwny, szary lub podbiegnięty krwią),
  • trudności z oddychaniem przez przypchane nozdrze,
  • świszczące dźwięki wydobywające się z nosa.

Zobacz także: 3 sposoby na oczyszczenie dziecięcego noska

Sekret pocałunku matki

"Pocałunek matki", znany na świecie jako technika "mother's kiss", służy do pozbywania się ciał obcych z nosa dziecka. Jest bardzo prosty i zwiększa szansę na to, że nie będzie trzeba gnać z dzieckiem do szpitala. Na dodatek pozwala na szybkie i bezbolesne pozbycie się problemu.

Jak wykonać tę technikę?

Najpierw powiedz dziecku, co zamierzasz zrobić i po co. Następnie obejmij swoimi ustami usta dziecka. Upewnij się, że dobrze przylegają do twarzy malucha. Zatkaj palcem niezapchane nozdrze dziecka i... krótko dmuchnij. Nie za mocno i nie za słabo. Nie zadziałało? Powtórz dmuchnięcia kilkakrotnie.
Technika jest skuteczna w 60% przypadków. Jeśli nie zadziała u twojego dziecka, nie masz wyjścia: musisz pójść z maluchem do lekarza. I nie zwlekaj z tym – nos może spuchnąć i będzie jeszcze trudniej wyciągnąć to, co w nim utkwiło.
[content:0_27188,0_27186,0_27184:CMNews]

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy