GRY
 
 

Czym grozi alkoholowy zespół płodowy FAS?

Lampka wina w ciąży? Nie! Co roku rodzi się w Polsce około 1000 dzieci z FAS – alkoholowym zespołem płodowym. To więcej niż dzieci z zespołem Downa! FAS grozi dziecku zaburzeniami rozwoju i niskim ilorazem inteligencji. Możesz uchronić dziecko przed FAS – nie pij w ciąży alkoholu.

ciąża, alkohol, zakazane produkty, zakazane w ciąży
fot. Fotolia
Aż 1 na 100 dzieci cierpi na zaburzenia rozwoju przez to, że ich matki piły w ciąży alkohol (patrz niżej: infografika).

W Polsce wciąż przymyka się oko na ciężarne, które piją alkohol. Wielu ludzi sądzi, że jedno piwo czy kieliszek wina nie mają wpływu na dziecko. Tymczasem nawet lampka wina wypita w ciąży w momencie, kiedy rozwija się dany narząd czy układ u dziecka, może zaburzyć ten proces i spowodować wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (czyli FAS), który ma opłakane skutki dla dziecka w jego dzieciństwie i życiu dorosłym.

Pamiętaj, są kobiety, które w ciąży piły alkohol sporadycznie, a ich dzieci i tak wykazują cechy alkoholowego zespołu płodowego (czyli w skrócie FAS), dlatego pamiętaj – każda ilość wypitego alkoholu jest już szkodliwa dla maleństwa rozwijającego się w twoim ciele. Zawartość alkoholu we krwi możesz sprawdzić w alkomacie online.

Skutki FAS
  • nadwrażliwość na bodźce
  • zbyt duże lub małe napięcie mięśniowe,
  • problemy z apetytem,
  • deficyty uwagi i pamięci,
  • zaburzenia równowagi,
  • obniżenie ilorazu inteligencji (IQ),
  • zaburzenia zdolności uczenia się.
labirynt dla dzieci, labirynt z księżniczką, labirynt do wydruku, gra dla dzieci do druku
Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.
Doładuj
Przeładuj