Enfamil
materiały prasowe
Dieta w ciąży

DHA – tego składnika nie może zabraknąć w diecie Twojej i Twojego dziecka

DHA – co kryje się pod tym tajemniczym skrótem i dlaczego ten składnik jest tak ważny zarówno dla kobiet w ciąży, jak i ich dzieci?

DHA to inaczej kwas dokozaheksaenowy, czyli organiczny związek chemiczny należący do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowy z grupy omega-3. Jest niezbędny każdemu człowiekowi, ale szczególną rolę odgrywa w organizmie przyszłej mamy i jej maluszka.

Do czego jest potrzebny kwas DHA w ciąży?

  • Warunkuje prawidłowy rozwój mózgu dziecka*. Kwas DHA znajduje się w każdej komórce naszego ciała i jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu nienarodzonego jeszcze dziecka – stanowi do 97% tłuszczów omega-3 tam zgromadzonych.  Jaką pełnią tam funkcję? Ułatwiają przesyłanie informacji między komórkami nerwowymi, co ma swoje odzwierciedlenie w szybkości gromadzenia i przetwarzania informacji przez neurony. Nic więc dziwnego, że istnieje naukowo dowiedziony związek między ilością DHA w diecie kobiety w ciąży a inteligencją jej pociechy. Badania przeprowadzone w 2003 roku przez norweską uczoną Ingrid Helland wykazały, że IQ dzieci matek suplementujących w czasie ciąży kwasy tłuszczowe, w tym DHA, jest nawet o 4 punkty wyższe niż ich rówieśników, których mamy nie przyjmowały odpowiedniej dawki tego składnika1
  • Wpływa na rozwój wzroku. Kwas DHA wchodzi w skład fotoreceptorów, a także komórek nerwowych odpowiedzialnych za odbieranie bodźców wzrokowych, dlatego jest niezbędny do prawidłowego rozwoju siatkówki oka dziecka, a tym samym ostrego i niezaburzonego widzenia*. 
  • Zapobiega przedwczesnemu porodowi. Badania przeprowadzone przez prof. Susan Carlson wykazały, że przyjmowanie przez ciężarne dziennej dawki DHA w wysokości 500 mg zmniejszyło ryzyko przedwczesnego porodu (czyli przed 34. tygodniem ciąży) o ponad 85%2!
  • Wpływa na dobry stan noworodka. We wnioskach badań prof. Carlson możemy przeczytać także o tym, że dzieci kobiet, które w czasie ciąży przyjmowały kwas DHA, tuż po porodzie były w lepszym stanie ogólnym niż dzieci mam, które nie prowadziły suplementacji. Maluchy miały lepsze parametry masy i długości ciała, a obwód główki był większy. Natomiast wcześniaki znacznie krócej musiały przebywać w szpitalu aż o 32 dni krócej niż dzieci urodzone przedwcześnie, których mamy nie przyjmowały DHA*. 

Gdzie znaleźć DHA?

Ten cenny składnik znajdziesz m.in. w:

  • tłustych rybach (np. makrel, śledziu, łososiu, sardynkach), pstrągu i wodorostach morskich. Uważaj jednak na możliwe w nich duże stężenie metali ciężkich, np. rtęci i kupuj produkty tylko z hodowli, od sprawdzonych dostawców. 
  • orzechach włoskich
  • pestkach dyni
  • migdałach
  • siemieniu lnianym i oleju lnianym
  • oleju rzepakowym. 

Kobietom w ciąży oraz mamom karmiącym piersią eksperci zalecają suplementację DHA w ilości min. 200 mg dziennie, a w przypadku niskiego spożycia ryb od 400 do 600 mg dziennie3

Kwasy DHA w diecie dziecka

Kwasy DHA w obrębie układu nerwowego maluch zaczyna gromadzić jeszcze przed narodzinami – najintensywniej od 20. tygodnia życia płodowego i robi to nieprzerwanie do ok. 4. roku życia. Dlatego tak ważne jest, by w diecie niemowlęcia, jak również starszego dziecka nie zabrakło tego składnika. Na początku będzie dostarczał mu go Twój pokarm (jeśli Ty sama będziesz suplementować DHA), a później warto sięgnąć po mleko następne z zawartością tego składnika, bo sama dieta, którą dopiero zaczniesz rozszerzać, nie dostarczy brzdącowi odpowiedniej ilości DHA. Zgodnie z zaleceniami ekspertów dzieci do 3. roku życia powinny przyjmować od 150 do 200 mg dziennie4.

Dieta przyszłej mamy, a także późniejsze żywienie niemowlęcia ma ogromny wpływ na rozwój małego człowieka. Czego nie powinno zabraknąć w diecie ciężarnej, jak i czym karmić maleństwo, by rosło zdrowo i było pełne energii do odkrywania świata? Dołącz do Klubu Enfamama i znajdź odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania. 
 

 


Przypisy:
*Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych inega-3 dla dorosłych, tj. 250 mg DHA i EPA. EFSA 440/2011 
1Helland I.B., Smith L., Saarem K., Saugstad O.D., Drevon C.A., Maternal supplementation with very-long-chain n-3 fatty acids during pregnancy and lactation augments children's IQ at 4 years of age, „Pediatrics” 2003, nr 111(1), s. 39-44.
2Carlson S.E. , Colombo J., Gajewski B.J. ,  Gustafson K.M ., Mundy D., Yeast J., Georgieff M.K. , Markley L.A. , Kerling E.H. , Shaddy D.J.,  DHA supplementation and pregnancy outcomes, „American Journal of Clinical Nutrition” 2013, nr 97(4), s. 808–815. 
3Pierwsze 2 lata życia dziecka, red. A. Chybicka, A. Dobrzańska, J. Szczapa, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.
4Op. cit.

 
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem.

 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA