jimjam
fot. materiały prasowe

DIY – nie rób tego sam, zrób to z dziećmi!

DIY rozwija wyobraźnię i kreatywność, a przy tym jest doskonałą zabawą dla dzieci i rodziców. Czym jest DIY i jak bawić się z dzieckiem? Oto kilka inspiracji.
jimjam
fot. materiały prasowe
DIY  to skrót od angielskiego wyrażenia „Do it yourself”, które po polsku oznacza po prostu „zrób to sam”. Jest to prosta droga do tego, by w kreatywny i niedrogi sposób zmienić swoje otoczenie i nadać nowy, niepowtarzalny charakter starym lub bezużytecznym przedmiotom. To także dobry pomysł na wspieranie wielostronnego rozwoju dziecka i pobudzenie jego naturalnej ekspresji twórczej.

Czym jest DIY?

DIY to skrót od angielskiego wyrażenia „Do it yourself”, które po polsku oznacza po prostu „zrób to sam”. Pojęcie to odnosi się do różnorodnych metod samodzielnego tworzenia – budowania, modyfikacji, naprawy lub dekorowania. Zwolennicy DIY konstruują nowe przedmioty, przetwarzają te już istniejące oraz dekorują swoje otoczenie, które dzięki tym zabiegom zyskuje nowe przeznaczenie lub odświeżony, modny wygląd. Idea ta  bliska jest zarówno osobom zaangażowanym w różnorodne ruchy alternatywne, które sprzeciwiają się nadmiernej konsumpcji, ludziom żyjącym proekologicznie, jak i tym, którzy po prostu chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy. To także świetny pomysł dla wszystkich lubiących wyrażać swoją indywidualność i aranżować przestrzeń w unikalny sposób. Może być to również jeden ze sposobów na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem i obudzenie w nim małego artysty. Będzie to dla niego także doskonała szkoła oszczędzania i doceniania nowych przedmiotów. Nasza pociecha będzie miała okazję przekonać się, że nie zawsze zabawa musi wiązać się z kupnem nowych rzeczy.
 
Redakcja poleca: Jak zrobić statki z butelek i korka
Lubicie zabawy z wodą i nad wodą? mamy dla was super pomysł. Obejrzyjcie film i zróbcie statki z butelek i korka. Świetny pomysł na zabawę dla małych i dużych.

Wyraź swoją indywidualność

Korzenie określenia „zrób to sam” sięgają początków XX wieku. Do powszechnego użytku w języku angielskim wyrażenie to weszło natomiast w latach 50. Obecnie DIY znane jest niemal na całym świecie, a miłośnicy tego ruchu mogą korzystać z setek stron www i forów internetowych z poradami i inspiracjami, filmików instruktażowych (tak zwane tutoriale) czy sklepów oferujących zestawy DIY. Znajdziemy tu pomysły jak tanio ozdobić wnętrza, samodzielnie zrobić biżuterię i wieczorowe dodatki, nadać nowy wygląd zużytym meblom, stworzyć unikalny prezent dla ukochanej osoby czy też przerobić stare ubrania, a nawet zbudować cyfrowy zegar! Jeśli więc masz wolną chwilę, może warto poświęcić ją na udekorowanie sofy w salonie, uszycie torebki albo zrobienie peelingu domowej roboty? To prostsze niż ci się wydaje! Rękodzieło to ponadto wspaniały sposób na relaks oraz podreperowanie domowego budżetu. I chyba nie ma na świecie nic przyjemniejszego niż wyspanie się na samodzielnie uszytej poduszce, albo wyjście na imprezę w naszyjniku, którego na pewno nie będzie miał na sobie nikt inny.
 

Pobudź kreatywność swojego dziecka

DIY może być wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem i rozwijanie jego kreatywności. Tworzenie to fantastyczna, dająca satysfakcję zabawa, ale też świetny sposób na wspieranie prawidłowego rozwoju malucha. Przede wszystkim, rękodzieło może wpłynąć na poprawę zdolności motorycznych, polepszenie świadomości ciała i przestrzeni, rozwój współpracy ręka-oko, a także jest świetnym ćwiczeniem na koncentrację. Ponadto, takie zabawy wzbogacają wyobraźnię i uczą wytrwałości. Zachęcanie dzieci do samodzielnego tworzenia zabawek i dekoracji pozwala  na wyzwalanie w nich naturalnej ekspresji twórczej, a także uczy czerpania satysfakcji z innowacyjnego działania. Psychologowie twierdzą, że wspieranie rozwoju kreatywności pomaga w dorosłym życiu myśleć mniej schematycznie, twórczo rozwiązywać problemy, a w konsekwencji osiągać większe sukcesy.
 

Rękodzieło na wesoło

Bogate źródło inspiracji do kreatywnych zajęć z dzieckiem znajdziecie w serialu „Strażnicy miasta - zabawkowy kącik Rufusa Kłopotka”, który o 8:50 i 11:00 można oglądać na kanale POLSAT JimJam. Główny bohater, doskonale znany dzieciom z produkcji „Strażnicy miasta”, pokaże jak z najzwyklejszych rzeczy wyczarować niezwykłe rękodzieła. Rolka po papierze toaletowym może posłużyć, jako baza do wykonania fantastycznych kolorowych zwierzątek. Ze zwykłej kartki papieru można natomiast stworzyć śnieżne płatki lub żaglówkę, jeśli zrobi się nacięcia w  odpowiednich miejscach. Plastikowe talerzyki i kolorowe chusteczki świetnie nadadzą się z kolei do stworzenia kolorowego tamburyna. Przedstawiane prace mogą stanowić również nieskończone źródło inspiracji dla własnych twórczych eksperymentów. Dzieci dowiedzą się też jak pięknie udekorować swoje pokoje przy pomocy wykonanych przedmiotów. Wszystkie zabawy przedstawione w programie są bardzo kreatywne, ale jednocześnie proste i niewymagające dużego nakładu czasu – tak, by dzieci szybko zauważyły efekty swojej pracy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy